| oceanoflove a întrebat:

In drumetii daca te intalnesti cu ursul de ce se zice ca nu e bine sa te uiti in ochii ursului?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Pentru ca la majoritatea animalelor privitul in ochi este un semn de provocare si nu vrei sa provoci ursul... Este recomandat sa lasi privirea in jos, spre pamant, astfel ii arati non-agresiune, supunere.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand vezi ursul pe cărare crezi că mai ai timp de asa ceva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca a te uita in ochii lui ar insemna o distanta mai mica de 10m, ceea ce inseamna AMR 2 secunde pentru tine.
Cauta informatii reale si cumpara un spray pentru ursi, daca ai de gand sa intri pe teritoriul lor.

| anonimg a răspuns:

Nu că nu ar trebui să te uiți în ochii lui, ci ar trebui să o rupi la fugă.

| danbnz a răspuns (pentru anonimg):

Mare greseala... daca o iei la fuga te percepe ca pe o prada si alearga si el dupa tine daca are foamea-n gat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonimg):

Fugind ii starnesti curiozitatea, si te prinde foarte repede. Are o viteza incredibila.

| Alverto a răspuns:

Nu are nimic dacă te uiți în ochii ursului. Ceea ce nu e bine e sa te apropii de el sa ii faci poze sau mai știu ce prostii. fiindcă astfel enervezi ursul. Plus că de cele mai multe ori ursii sunt mai mult speriați ei de oameni decât oamenii de urși, trebuie doar să facă gălăgie și ursul va fugi.

| Saiko10 a răspuns:

Pentru ca se indragosteste de tine

| darctron a răspuns:

Că dacă se îndrăgostește de tine ai belito