| deeeea a întrebat:

In "Planeta celor doi sori" de ce apare substantivul soare la forma de plural?

Răspuns Câştigător
| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Buna deeeea. Povestirea stiintifico-fantastica :"Planeta celor doi sori", de Horia Arama, o inveti in clasa a 8-a. Ea a fost publicata in anul 1986.

Acum raspuns la intrebarea ta : De ce sori? entru ca este pluralul cuvantului " soare ". Sunt si eu in clasa a 8-a si iti deschid citat din manual : " Sub influenta celor doi sori, planeta capata doua fete.Soarele zilei actiona primul creier al ahrianului, creierul receptiv la lumina, generator de frumusete si armonie.La venirea noptii, acest creier intra intr-un soi de moarte vie.Mai precis:dormea.Se trezea in schimb celalalt creier."

Cred ca de aici te descurci si singura :*

Sper ca ti-am fost de folos, fundita? :*

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Soarele pe care noi il veneram nu este singurul corp ceresc de acest fel in Univers. Exista mai multi sori, fiecare cu salba lui de planete.

| lorilori a răspuns:

Asa a preferat autorul sa foloseasca substantivul soare-la plural.
fundita?winking

| cristina_6003 a răspuns:

Pentru ca depinde de doi[numeral]. acesta fiind la plural,, doi``
funda:X

| Doban a răspuns:

Substantivul propriu Soare este defectiv de plural, adica nu are forma de plural, pentru ca numele astrului solar este unicat.Nicio alta stea din Univers, nu mai poarta numele de Soare!