| Bantichi11 a întrebat:

Inainte de prima mentruatie imi curgea un lichid gelantinos de culare galbuie, am avut prima menstruatie si cind s-a terminat iarasi a inceput sa curga acel lichid! E normal asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Andreea625 a răspuns:

Nu te teme ..nu sunt decat scurgeri vaginale..Procedeul prin care vaginul se curata singur! E perfect normal!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este gleră cervicală, iar când este mai abundentă indică ovulația, are aspect de albuș de ou.
Sănătate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este NORMAL :)

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui ( "un lichid gelantinos de culare galbuie" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| lovemeoana a răspuns:

Da. este foarte normal.winking