| iacobitza a întrebat:

Într-o progresie aritmetică ( n ) 1 n
a ≥ se cunosc a2 = 6 si a3 = 5. CalculaŃi a6. Imi spune si mie cineva care e formula cu care calculez pls?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Iacobitza, formula generala de calcul este in cazul unei progresii aritmetice:
an = a1 + (n - 1)r.

Formezi un sistem de ecuatii in cazul exprimarii pentru a2 si a3 si gasesti primul termen si ratia. Apoi e usor de calculat a6.
Asta e parerea mea.
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.
Bafta!

| iacobitza explică (pentru aladinbeci):

Multumesc mult pentru ajutorhappy nu intelegeam de unde sa il iau pe a1 big grin dar acum am inteles mersi inca o data

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Cu multa placere Iacobitza. Si eu iti multumesc pentru funda. Ma bucur daca ti-am putut fi de folos cu ceva. Iti doresc vacanta placuta!

| FOKA a răspuns:

Poi afli ratia care este -1 din cate se pare iar formula pentru a 6 este asta
a6=a1-5r