| DIANUSHKA95 a întrebat:

Iubirea credinta patria - valori ce exprima o personalitate umana integra.

2 răspunsuri:
| ZeDe a răspuns:

Nu am inteles bine care este intrebarea ta. daca vroiai sa iti exprimi enuntul trebuia sa il pui pe profilul tau
oricum e abstract big grinbig grin:

| ionvozian2 a răspuns:

Geamul la care stai cu orele fara sa te misti, geamul ce insufla lumina de sus, sursa indispensabila de bucurie care ai avut-o de cind te-ai nascut.La geam stai, il cauti printre sute de oameni, la geam sorbi rasaritul soarelui si emani apusul, de la inaltime admiri orasul luminat in noapte.Momente care nici nu sunt observate,dar prin ele trecind cu sufletul te valorifici.
Traind crezi, iar crezind iubesti, iubesti ca sa traesti, legatura suprema ce iti insufla putere in sine, speranta spre un viitor multilateral.Cind toti ti se intorc cu spatele,si nu stii ce sa mai faci de durere sufleteasca,incerci sa scapi de toti,te retragi in locul putin cunoscut de altii,locul care ti la aratat tata,si plingi,iti plingi de mila ca nu esti iubita, ca nimeni nu crede in tine, ca nu ai un locusor altau aici printre toti...cei de rind...
Asa crezi tu, cei din jur o vad altfel, o rabufnire de emotii contemplate.Si cind iti vii in fire recunosti ca ai gresit, si incepi totul de la inceput aici in Patria ta, cu credinta in Dumenzeu esti gata sa strabati orizontul in cautarea iubirii!
Si la 60 de ani uitindute in urma paginilor vei vedea ca sunt scrise... abia atunci cu adevarat vei realiza ca esti cu adevarat o personalitate umana interga, si ai putut depasi obstacolele vietii cu optimizm si credinta in ziua de miine! xD