| grigor3 a întrebat:

Karma are legatura cu reincarnarea? voi credeti in karma?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Karma" înseamnă acțiune. Pentru a înțelege mai bine conceptul de karma, Swami Vivekananda în cartea sa, "Raja Yoga", folosește exemplul unei pietre aruncată în vid (unde forța gravitațională a planetelor nu există). Orice piatră arunci în acest mediu se va întoarce în cele din urmă la tine, cu un impuls (masă x viteză) egal cu cel care l-ai folosit pentru a o arunca. În același fel, orice acțiune se întoarce în cele din urmă, egal și in aceeași formă, la cel care a inițiat-o.
Deci intr-un fel da

| Sn4k3 a răspuns:

Tu ai o problema cu reincarnarea asta.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Karma este o denumire dată coincidenței ca un lucru rău să i se întâmple unei persoane rele, fără intervenirea conștientă a unei alte persoane, și care se aplică la fel și pentru persoanele bune, respectiv, lucrurilor bune. Karma nu există, după cum am menționat în rândurile de mai sus reprezintă doar o coincidență, deoarece din cauza haosului existent în natură, și printre ființele conștiente, lucruri bune, precum și lucruri rele se vor întâmpla fiecărui individ, iar karma reprezintă doar o selectivitate a acestor întâmplări, ignorându-le pe celelalte, pentru a se putea confirma pe ea însăși. Deci cum nu există karma, nu poate să fie legată de reincarnare.

| monicaolaru1717 a răspuns:

Ce legătură sa aiba karma cu reîncarnarea?
Atunci cand faci ceva nepotrivit(rău) se spune ca o sa ti să se întâmple inapoi. Karma