| anonim_4396 a întrebat:

Kum funktioneaza o antena wi-fi, dupa ce principiu?

2 răspunsuri:
| amicumms a răspuns:

O antena wi-fi functioneaza ca un bluetooth de la telefon, adica capteaza ca un fel de unde si semnal...

| wurgut a răspuns:

Pâi este destul de simplu. Receptorul care este conectat printr-un port serial la un device capabil să primească şi să transmită comenzi de la el se numeşte antenă şi ea e capabilă să comunica cu un emiţător, conectat la un router, sau orice device care transmite şi primeşte la rândul lui semnal. În interiorul antenei este o diodă care realizează schimbul de date şi un mic receptor care comunică fizic cu transmiţătoru. Pentru informaţii, ştiri, recenzii şi tutoriale, vizitaţi www.itpc.ro. O zi bună!