| AlexMaftei2001 a întrebat:

La atestatele pentru camion este si proba practica, adica sa conduci autovehiculul?

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Nu exista atestate pentru camion. Ai doar permis de conducere pe categorii. La camion categoria C, pe care nu o poti obtine daca nu ai categoria B.
Pentru fiecare categorie se da examen teoretic si practic.

| Kiran a răspuns:

Da, ai proba atat teoretica (scris), cat si practica (condusul pe un camion)

| Sorinelz1 a răspuns:

Da.

La atestat CPI( adică mărfuri generale) dai examen teoretic ( din 100 de întrebări trebuie sa faci 80 corecte) apoi după asta, ai traseul.

Apoi examen scris ( trebuie sa răspunzi la câteva întrebări în scris cu cuvintele tale) e ușor și asta. Sunt întrebări la fel ca la calculator. Gen, arimarea mărfurilor etc.

Apoi ai traseu ( în camion o sa fie instructorul tău și un polițai de la transporturi) va trebuii sa scrii diagrama și apoi vei pornii.

Pe drum te va întreba una alta ( întrebările din categoria aia ce ai avut-o la teoretic.)

| Viorel_Craciun_1988 a răspuns:

Dupa admiterea ta prin toate chestionar scris ai dupa o proba de conducere sati vada indemanarea adica banuti in plus sa plateasca elevul dar nu crede cai viata sofer de tir