| anonim_4396 a întrebat:

La ce fel de magazine se vand piercinguri?

Răspuns Câştigător
| Amorezatul a răspuns:

Depinde ce cercei vrei sa iti cumperi, pentru ce zona! Eu in toate orasele mari am gasit cercei la magazinele tip Amsterdam, in Mall-uri unde sunt bijuteri, in magazinele dedicate in special stilului de muzica rock si desigur la saloanele specializate. Acum 5 ani un cercel in limba costa cam 110 de lei, (manopera + cercel) Daca nu, vorbeste cu cineva care are deja si il cumperi de la el, mai ramane doar sa il sterilizezi si sa faci gaura!
Piercinguri = plural
Piercing = singular
pierce = forma argotica, de singular folosita gresit cu sens de cercel! In general se foloseste si ca (gaura+cercel) dar tot este gresit! :p Oricum trebuie sa ai grija mare cu igena si ce fel de material folsesti (aurul si argintul nu sunt recomandate cand iti pui prima oara, se infecteaza mai repede)

5 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Se scrie pierce deci ai scris corect. Se gasesc la magazinele de bijuterii de aur.

| Safire17 a răspuns:

Piercinguriilaughing

| VaRogAjutor a răspuns:

In magazinele unde se vand cercei.Eu nu rad de tine ca scrii pircinguri!(Spre informarea ta se scrie pirce-uri!
Bafta!

| Amorezatul a răspuns (pentru VaRogAjutor):

Spere informarea ta se scrie piercinguri si este operatiunea de gaurire a anumitor zone copporale urmand a fii adaugate pe urma belciuge, cercei si alte obiecte. 2. Se scrie piercinguri pentru ca provine de la verbul to pierce = a gauri, a face loc si nu price! 3. DOOM 2 recomanda scriea neologismelor la forma de plural fara cratima inainte de sufixul -uri Linkuri, piercinguri, hdduri ...si tot asa! Ma bucur ca te-am ajutat!

| romanaols a răspuns:

De la magazinele de cercei, inele etc.