| Mynameiz a întrebat:

La ce se folosesc electrozii Superbaz,am niste bucati si nu merge sa sudez cu ele dar nu le topeste aparatul care este destul de vechi si bun si merge doar cu electrozi de 2, 50 si electrozii superbaz tot de 2, 50.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Superbazic nu merg la transformator. Le trebuie curent continuu. Inainte ( si acum ) se foloseau la triodine, acum mai mult la invertoare. La aparat transformator merg numai supertit ( verde ) eventual fin.