| Alindinu472 a întrebat:

La ce folosește amperajul la aparatul de sudura? De ce se da amperajul mai mic sau mai mare? Si de ce se topește fierul cand sudez? Eu cred ca este din cauza căldurii prea mare sau este din cauza ca fierul este prea subțire?
P.S: am 16 ani si momentan imi doresc sa invat sa sudez si nu ma descurc cu amperajul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Scopul sudurii - indiferent daca se face electric sau cu flacara - este sa se topeasca laolalta partile.
Pentru a se topi, este nevoie de caldura mare, care necesita energie termica. Cu cat materialul de sudat este mai mare, cu atat este nevoie de mai multa energie.

Prea putina energie nu incalzeste suficient bucatile de sudat, iar sudura nu se va "prinde".
Prea multa energie insa poate topi si materialul pe care dorim sa-l sudam, ceea ce-l poate deforma, strica.

Ca urmare, trebuie sa alegem o marime de temperatura potrivita, la care piesa de sudat se lipeste bine, dar nu se arde (topeste).
La sudura cu gaz, temperatura de sudura se regleaza din marimea flacarii si continutul de oxigen.
La sudura electrica, temperatura se regleaza cu marimea amperajului cu care se sudeaza. La acest amperaj trebuie folosit electrod de sudura potrivit.

Daca doresti sa inveti sa sudezi bine, cauta un sudor bun sa te invete!

Sudura, pe cat pare de simpla, atat este de complicata, dar si periculoasa, fiindca ti-i in joc sanatatea si mai ales VEDEREA.

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

De pe pachetul electrozilor sau cataloagele producatorilor daca ai asa ceva poti lua valoarea intensitatii care este valoarea recomandata de producator si variaza in functie de diametrul electrozilor.
cei mai uzuali electozi folositi:
supertit 2.5=60-80A:3,25=110-135A; 4=160-180A
superbaz 2,5=65-90A; 3.25=120-140A; 4=160-190A
sunt aceste tolerante caci intensitatea se regleaza si in functie de pozitia de sudare
Cu alte cuvinte. Amperajul se reglează pentru intensitatea arcului electric. (Ai electron mai mic 2.5 normal că dai amp.mai mic.)
Funda?