| aigi1 a întrebat:

La ce se refera expresia "Si-a dat arama pe fata"?

8 răspunsuri:
| white_2190 a răspuns:

A-și da arama pe față = a-și arăta adevăratul caracter (nemairespectând conveniențele sociale, politețea)

| Eva a răspuns:

Pe vremuri existau in circulatie monede de aur si argint, da? falsificatorii le faceau din arama, care avea cam aceeasi greutate, si le acopereau doar cu un strat subtire de metal pretios. Dupa o perioada de intrebuintare pojghita de metal pretios se subtia si disparea, dand la iveala arama, deci inselatoria...
In relatie cu treaba asta a aparut expresia de care intrebi, si se refera la oamenii care isi scot la iveala brusc adevaratele intentii (rele) ascunse pana atunci de un comportament fals.

| negru30 a răspuns:

Arama = puroiul din el

| Atotstiutorul a răspuns:

Adica s-a dat cu aur mult p fata!

| LeylaLeyla a răspuns:

Adica ti-ai aratat adevarata fata... Inainte erai falsa si acum te-ai aratat asa cum esti cu adevarat...

| Morteni_Colonelu_1961 a răspuns:

O perioada s-a prefacut, s-a dat altcinevaparsivitate, a mintit etc dar pana la urma omu isi arata cum e el de fapt dac era pervers cu lumea si nu recunostea in sfarsit a recunoscut

| stefbor a răspuns:

Cand un om iti arata cum e el de fapt. adevaratul caracter

| Kiss_Vanity_1993 a răspuns:

Unde pot gasi si eu niste arama sa ma dau cu ea pe fata? E toxica? Pot pati ceva? Pentru ca am tenul foarte sensibil! Mereu mi-am dorit sa imi dau arama pe fata ca sa stiu cum sta treaba!