| UpSideDownSix a întrebat:

La ce vârstă ești considerat un adult?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 20 de ani esti considerat ADULT!

La 18 ani esti considerat "major" nu adult, vad ca unii fac confuzie necunoascand termenii.

| Violleta2022 a răspuns:

Americanii spun asa: adolescentii sunt copii cu varste cuprinse intre 13 ani si 19 inclusiv.
Ei numesc "teenager" toti adolescentii, iar varstele adolescentilor sunt compuse din numar + sufixul adolescent (teen) adica:
13>> thirteen
14>> fourteen,
15>> fifteen,
16>> sixteen
17>> seventeen
18>> eighteen
19>> nineteen
20 >> twentieth
Viata de ADULT incepe la 20, acnd se termina adolescenta, desii majoratul in Romania se pronunta la 18 ani, dar nu si in occident, fiindca americanii, canadienii, autralienii si alte tari avansate din lume, au prin lege anuntat ca un copil devine major la 21 de ani!

| 120bulevard a răspuns (pentru Violleta2022):

De la 18 ani esti considerat young adult sau teen adult pentru linistea ta sufleteasca mamaie. Faptul ca are un "teen" in coada nu schimba faptul ca esti adult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 120bulevard):

Inca nu am ajuns mamaie, cred ca ma confunzi baitel!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

După 21.
Dar în România, de la 18 ani ai aproape toate drepturile de adult.

| johnnny123 a răspuns:

Din punct de vedere legal, ești considerat adult de la 18 ani.

Spun "considerat" adult pentru că în realitate un adult nu este definit printr-o anumită vârstă, ci prin capacitatea de a funcționa pe cont propriu.

Unii își iau viața în mâini și trăiesc pe cont propriu de la 18 ani. Alții ajung la 35 de ani și încă le spală mămica pijamalele.

| oglindasultanului a răspuns:

Eu consider ca 25 ar trebuiwinking Dar depinde de societatea din locul in care te afli/traiesti. In romana nu sunt folosite cuvintele ca in alte limbi, deci nu cred ca mai este considerata adolescenta la varsta de 19 ani.

| Crackman a răspuns:

| mi25 a răspuns:

Din punct de vedere legal esti considerat adult la implinirea varstei de 18 ani, cand beneficiezi de toate drepturile prevazute de lege.
Din punct de vedere social, atunci cand ai implinit 18 ani, dar stii sa te "descurci" singur in toate hatisurile vietii.

| mastadont a răspuns:

O dată ce ai împlinit vârsta de 18 ani ai toate drepturile și obligațiile unui adult, deci vârsta legală este de 18 ani. Că unii nu au mentalitate de adult nici la 40 asta e altă poveste...