| PupicelT a întrebat:

La vara vreau sa plec in Bulgaria, fara parinti. Merg cu sora mea de 20 de ani si inca cativa prieteni mai mari. Eu am 15 ani. Treaba e daca pot iesi din tara doar pe baza buletinului. Sau cum se face?

Răspuns Câştigător
| John_Sersson_1989 a răspuns:

S-ar putea sa ai nevoie de niste acte prin care persoanele cu care esti sa fie de acord ca te ia in grija pe perioada sederii acolo... Cele mai multe informatii le poti obtine si de la Politia Romana
http://www.politiaromana.ro/prima_pagina/index.aspx
sau cea mai apropiata sectie de politie :D

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

" Minorului care este titular al unui document de calatorie individual ori, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv. Pe langa aceste informatii declaratia trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:

a) scopul deplasarii;
b) ruta urmata pana in statul de destinatie;
c) indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961. Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului. "

Sursa : http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

| Sebastian11x1 a răspuns:

Fac parintii tai o procura si poti merge

| maria1998 a răspuns:

Nu poti sa iesi din tara daca nu ai pasaport:-p

Funda?love struck

| Pant3limon a răspuns:

Nu poti iesi din tara fara parinti! doar daca te ia cineva de 18 ani pe raspunderea lui. Si iti trebuie pasaport!