| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Luni am vandut ceva prin OLX cu Fan Courier, iar ieri a ajuns la cumparator. Rambursul totusi nu mi-a fost virat in contul bancar inca. Cat credeti ca va mai dura pana ce-mi voi primi contravaloarea bunului in cont? Multumesc in avans! Funda!

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Omare prostie faci ca vinzi in alte localitati sau in țară, nu, produsul nu pleaca de la tine fara banii pe loc, il vinzi numai in zona ta sa vina clientul acasa la tine sa il vada si sa plăteasca, nu prin poștă nu prin curier astea sunt țepe. Ce anume ai vindut si ce suma de bani trebuie sa i ei?

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar daca nu gasesti cumparator in zona ta? In cazul asta n-ai de ales decat sa trimiti in tara.

| Frank51 a răspuns:

Dureaza ceva stai chill.

| NotNamed a răspuns:

Prost ai ales ca cumpărătorul sa.ti bage banii in banca dupa ce ii vine coletul... Acum ala ca si.a primit coletul nici nu se mai omoară sa.ti bage banii in cont.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru NotNamed):

Ce vorbesti tu acolo ma? Rambursul se plateste la curier! Fara a plati transportul+ rambursul nu poti primi coletul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureaza cam 1 zi sau 2 la Raiffeisen. Normal ar trebui sa vina prin curier inapoi dar tu ai ales prin banca.

| Irinelp a răspuns:

Cere-i clientului tău să îți trimită dovada că ți-a virat bani în cont dacă nu are sau nu îți răspunde ai luat țiapă.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Irinelp):

Nene... voi imi intelegeti intrebarea? Cine ii atat de idiot incat sa cada la invoiala cu cumparatorul ca plata sa fie virata personal de el in cont? Cand comanzi ai de ales daca-i cu ramburs sau nu, iar daca da, sa-ti fie livrata plata in contul bancar( de catre firma de curierat, din moment ce ei incaseaza rambursul) sau prin plic adus de curier.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Irinelp):

In alte cuvinte, intrebarea mea era urmatoarea: Cat ar mai putea dura pana ce cei de la Fan Courier imi vireaza rambursul( incasat de ei de la destinatar) in contul meu bancar?

| Irinelp a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Depinde de bancă, la unele bănci nu arată bani virați în aceiași zi.

| NeverGonnaLetYouDown explică:

Tocmai ce-am verificat AWB-ul pe site-ul lor si imi arata "data virament: 04.02. 2021", ceea ce presupun ca inseamna ca tocmai ce mi-au virat banii. Totusi, am sunat la banca( n-am BTPay pentru a verifica, asa ca am procedat cum se facea pe vremuri) si mi s-a spus ca soldul contului meu e 5 lei( adica cat aveam si ieri...). Va sa insemne ca nu mi-au fost virati? Sau ca dureaza pana ce ii proceseaza?

| Salontanul a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Se poate sa fi virat banii dar pana se prelucreaza fisierul mai dureaza. Spre exemplu: eu am trimis cuiva bani la ora 17:00 si i-au intrat banii abia a doua zi. Daca si astia au pus banii dupa amiaza asa s-a intamplat.

| Deyutz1984 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ne poti spune in cât timp ai primit banii in cont? Mrrsi

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Deyutz1984):

Nu-mi mai aduc aminte cu exactitate dar n-a durat mai mult de doua zile pentru a ii primi( iar asta dupa ce statusul comenzii a fost actualizat cu data la care a fost platit rambursul). Dureaza deoarece banii trec prin mai multe maine... Prima data ii inmaneaza cumparatorul curierului, el ii preda firmei de curierat, firma cand are timp ii trimite bancii cu care au ei contract, iar banca respectiva ii trimite bancii la care ai tu contul deschis.

| Skarr a răspuns:

Mie îmi intrau în 2 zile