| AlexandruDan1996 a întrebat:

M-am abonat sa primes e-mail pe niste site-urii cand adauga ceva pe ele. SI as vrea sa fac cate un folder unde sa mi le arate acolo. Cum fac asta?

1 răspuns:
| ale28bz a răspuns:

Cum il creezi? Te duci in coltul din dreapta sus la Options => Mail Options;
Alegi Filters => Create or edit filters.

In fereastra care se deschide, alegi Add.

Si acum incepe partea frumoasa:
Ii dai un nume filtrului, pentru a il putea recunoaste, si stabilesti criterii.

Ce optiuni ai?
a. From header – stabileste de la cine vine un mesaj; Daca X@yahoo.com iti trimite multe mesaje, fa un filtru pentru el;
b. To/Cc header – stabileste catre cine a fost trimis mesajul; Exista situatii in care in campul TO/CC nu esti trecut tu; Poate sa fie o lista de discutii, poate sa fie un mesaj in care tu ai fost scris in campul BCC (Blind Carbon Copy, camp invizibil);
c. Subject – Ce titlu sa aiba mesajul? De exemplu, listele de discutii au frecvent in titlu numele listei de discutii;
d. Body – Ce cuvinte sa fie in mesaj? Poate cineva are o semnatura in email; Poate unele mesaje contin cuvinte importante pentru tine;

Pentru fiecare din elementele de mai sus, ce poti seta?
a. Contains – cuvantul pe care il scrii tu sa fie continut in mesaj;
b. Does not contain – invers, cuvantul pe care il pui tu sa nu fie continut in mesaj;
c. Begins with – sa inceapa cu acest cuvant;
d. Ends with – ultimul cuvant al campului respectiv sa fie acesta;

Hai sa iti dau niste exemple:
a. Ion@yahoo.com imi trimite frecvent mesaje; Ca sa filtrez mesajele de la el fac un Folder (sa zicem Ionel); Ii dau un nume filtrului (Ionica), si in campul From stabilesc sa "contains" adresa lui: Ion@yahoo.com; In fine, stabilesc ca aceste mesaje sa fie mutate in folderul creat de mine (Ionel); Si gata primul filtru!
b. Sa zicem ca am niste colegi care imi trimit frecvent mesaje in masa, si ei folosesc campul BCC ca sa trimita mesajele in masa (e metoda pe care o recomand si eu – evita ca toate adresele din campul TO sa fie preluate de spammeri); Cum fac? Realizez un folder "Mass-uri"; in "To/CC header" stabilesc sa nu contina adresa mea de email; In fine, aleg sa mute mesajele in folderul creat de mine;
c. Sa zicem ca am o lista de discutii de la care primesc zilnic 10 mesaje; Lista se ceama xyz@yahoogroups.com si are in subject line [xyz] – toate mesajele contin in titlu cuvantul [xyz]; Cum fac filtrul? Simplu, realizez un folder cu numele XYZ09, sa zicem; Apoi aleg ca Subject sa contina xyz; Si aleg directorul destinatie; Atentie! In cazul listelor de discutii se pot seta mai multe filtre; In cazul de fata, si in campul TO e foarte probabil sa se regaseasca aceleasi date pentru mesaje (sa contina in campul TO emailul listei de discutii xyz@yahoogroups.com); Corpul mesajului (body) e foarte probabil sa contina si el cuvantul cheie xyz; Alegeti insa o varianta si mergeti cu ea;
d. Sa zicem ca primesti mult Spam de la cineva; Cel mai simplu in acest caz este sa faci un filtru, la campul From: pui adresa persoanei respective, si alegi ca mesajele sa fie mutate direct in Trash;

Ce e de retinut? Filtrele se executa in ordinea in care sunt afisate. Intai se executa primul filtru, apoi se aplica filtrul pentru mesajele care nu au fost preluate de primul filtru s.a.m.d. Retine sa pui la inceput filtrele cele mai restrictive (care nu se pot amesteca cu alte filtre) si la sfarsit filtrele cel mai putin restrictive (se pot amesteca cu alte filtre).

De exemplu, o ordine buna a filtrelor este:
1. From: xyz@yahoo.com – imi trimite mesaje personale;
2. Subject: XYZ – filtreaza toate mesajele de pe o lista de discutii;
3. Body: Yahoo – filtreaza toate mesajele care contin cuvantul Yahoo in ele; E evident ca acest filtru ar afecta atat filtrul 1, cat si filtrul 2, asa ca il plasez la sfarsitul listei.