| 4l3xu7zu a întrebat:

Ma ce naiba e cu legenda asta a lui Bloody Mary? e adevarata? am vazut videoclipuri da nu prea cred in ele. voi ce credeti? cine ***, ea e asta?

2 răspunsuri:
| TatooMaker a răspuns:

E doar o legenda, cauta pe net si citeste http://ro.wikipedia.org/wiki/Bloody_Mary_(folclor). E o prostie. Nu te mai uita la video-uri ca nu mai dormi la noapte :)))

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Eu cunosc doua variante ale legendei:
- Prima vorbeste despre o femeie numita "femeia care plange" care s-a casatorit de tanara si a facut cativa copii cu respectivul sot si, la un moment dat, a fost parasita. Neavand cu ce sa aiba grija de ei, ii ineaca. Prada disperatiei, se arunca in acelasi rau in care si-a omorat copiii. De atunci apare in fata copiilor care o invoca si ii omoara.
A doua varianta o prezinta pe Mary Stewart, parca, o fata de 14 ani care se imbolnaveste grav de o boala contagioasa. Tatal sau stia ca trebuia sa o ingroape chiar daca stia ca inca mai e in viata. Mama ei, nevrand, acest lucru, leaga un clopotel de mana fetei astfel incat sa o auda atunci cand se trezeste. Tatal ii da morfina sotiei sale ca sa nu mai auda nimic si o ingroapa pe fata. A doua zi, mama o dezgroapa si isi da seama ca fata a murit intravar incercand sa ridice capacul sicriului. Unghiile ii intrasera in capac si avea mainile pline de sange. Si ea apare tutror celor care o invoca de 3 ori, de preferat in oglinda etc... Mai sunt si alte legende dar mie doar astea mi se par interesante.
Mai tarziu, singurul personaj cu adevarat real care a primit numele de Bloody Mary a fost Maria I a Angliei pentru ca a ucis multi protestanti incercand sa aduca religia catolica in tara sa.
Dar astea sunt legende, nu le crede nimeni... happy