| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU. Tot am citit legende și am văzut o grămadă de videoclipuri cu Bloody Mary și nu știu ce să cred. Există sau nu? Ce credeți despre această legendă? Ați făcut testul? Dacă da, ce s-a întâmplat? Discutați și explicați cum puteți mai bine.

Răspuns Câştigător
| Iulia250711 a răspuns:

Da, am facut testul si iata ca sunt in viata si nu sunt posedata de nimeni. Povestea lui Bloody Mary a fost inventata in UK sau in USA din cate am inteles. Nu exista asemenea spirite. O dovada a inexistentei ei este faptul ca sunt mult prea multe povesti si variante diferite despre BM. Sper ca te-am ajutat :*

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu exista nicio,, bloody mary,,

| anonimg a răspuns:

Sfatuiesc pe orice copil, tanar, adult si varstnic -pe toti aceia care au obiceiul sa se uite la filmele de groaza- sa renunte imediat la aceste filme. Cei care nu se simt afectati imediat sa nu creada ca imaginile vazute -si ramase cu siguranta in subconstient- nu-i vor afecta mai tarziu.
Renuntati categoric la aceste filme. Veti suferi si veti fi o povara si pentru voi si pentru cei din jurul vostru. Ar fi fost bine daca urmarile acestor filme ar fi doar visele urate multe zile la rand; dar credeti voi ca este doar atat? Puteti sa va pierdeti mintile si sa innebuniti de spaima -nu neaparat in timpul vizionarii filmului- ci oridecate ori veti ramane singuri in casa sau in orice imprejurare de felul acesta.
Voi in loc sa indepartati teama/frica, mai rau vi-o amplificati. Voi aduceti inca o povara spiritului vostru adaugand inca un stres la cele prezente. Credeti ca sunteti de fier? Masinaria omeneasca este extrem de sensibila. Noi nu am fost creati sa vedem raul -daca asta credeti.
Mariah, te sfatuiesc sa intrii aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html si sa citesti ambele volume "Minte Caracter şi Personalitate".
Legenda de care vorbesti -chiar daca doar am auzit de ea pe aici- nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Tu spui: "Deci, conform paragrafului de mai sus orice psiholog e un diavol intruchipat in om care iti spala creierul, controleaza mintea si te duce la pierzanie..."
Eu raspund: Nu. Omul ori este salvat spre viata vesnica, ori este pierdut pentru vesnicie. Crezi oare ca mai exista si o alta cale?
Oare nu stii ca lupta dintre bine si rau este o lupta care se duce la nivelul mintii fiecarui om? Tocmai de aceea este implicata si psihologia. Aceasta din urma ori te conduce spre Dumnezeu, ori te indeparteaza de El. Crezi ca exista o alta cale? Nicidecum.
Dar de ce am impresia ca tu esti una din persoanele care neaga existenta lui Dumnezeu?
Cerceteaz-te si vezi sa nu fii una dintre persoanele despre care este scris: "...Voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre." (Matei.23:13)

Ellen White nici nu a terminat clasele gimnaziale; cu cat mai mult nu a facut nici o facultate.
Intra pe link-ul din postarea anterioara si citeste -"Scrieri timpurii, Pagina 9"- despre viata ei.

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Cred ca daca te documentezi destul de bine si crezi destul de mult, tot ce stii o sa devina real, pentru tine, pentru ca mintea iti joaca feste cand crezi ceva, ca de exemplu superstitiile, noroc/ghinion, rugaciunile/blestemele/vrajile.

| IAmTheNoNameGirl a răspuns:

Poveste despre Bloody Mary a aparut in Anglia la sfarsitul Dinastiei Tudorilor (fiica regelui Tudor al VIII-lea Mary, era poreclita Bloody Mary)! Exista si alte legende despre care poti citi pe google, dar ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca acestea sunt doar LEGENDE! Nu trebuie sa crezi tot ceea ce auzi si nici nu trebuie sa faci vreun test daca nu vrei. Sfatul meu este sa nu mai urmaresti asemenea filme/documentare daca te afecteaza atat de mult.