| IonutSony a întrebat:

FUNDA.Am si eu un credit la un IFN.Am ramas in urma cu plata ratelor care sunt saptamanale dar nu la modul sa nu dau nimic.Am achitat mai putin decat trebuia. Undeva prin octombrie o sa se inchie perioada contractuala.Intrebarea este ei ma pot da in judecata la sfarsitul perioadei cand teoretic ar fi trebuit sa achit toata suma.Pana una alta eu achit din solt mai mult mai putin dar fac plati saptamanale.Astept pareri.Multumesc

Răspuns Câştigător
| anonim3248 a răspuns:

E bine să faci plăți lunar cât poți și ei să vadă că vrei să plătești.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La un moment dat așa va fi dacă nu plătești integral datoria!

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu achiți până la ultimul leu suma împrumutată + dobânzi + penalități, evident că te pot da în judecată.

Dacă te înțelegi cu ei să mai prelungești termenul, poate că mai poți amâna momentul. Dar prelungirea termenului înseamnă dobânzi și penalități suplimentare, nu se face pe ochi frumoși.

Sfatul meu ar fi să te dai peste cap și să achiți tot ce datorezi. Cu cât o lungești mai mult cu atât va fi mai mult de plată.