| NevastuicAaA a întrebat:

Maine am simulare pentru testarile nationale la limba romana si nu ne-a spus nimeni cum sa procedam.

Cu ce trebuie sa scriem?
Unde gasesc ceva modele de simulari? Din anul asta preferabil.
Unde ne "gasim", in clasa?
Cum trebuie sa formulam cea ce scriem? Putem si schematic?
Ce ma sfatuiti sa mai invat?

Răspuns Câştigător
| Changes a răspuns:

Trebuie scris cu pix sau stilou albastru şi trebuie să scrii cu acelaşi pix/stilou întreaga lucrare, nu ai voie să-l schimbi.
O să vi se spună care sunt clasele în care se va susţine simularea şi de obicei pe uşa clasei va apărea lista cu elevii în ordine alfabetică.
Formulezi în propoziţii, nu scrie cu liniuţă sau bulinuţe fiindcă se va considera semn particular şi îţi va fi anulată lucrarea.
Învaţă-ţi la ce se folosesc semnele de puctuaţie şi ortografie, cum se argumentează că un text aparţine unui gen şi fii atent ce ţi se cere, nu te grăbi.

Eu sunt în clasa a XII a şi mai mult nu poţi să-ţi spun fiindcă nu sunt familiarizată cu examenul vostru (eu am dat teză unică).Dar ce ţi-am spus eu cred că se aplică şi la tine.
Baftă!

1 răspuns:
| user666666 a răspuns:

Http://www.calificativ.ro/......35338.html si eu am dat simularea la romana e ceva de genu' trebuie sa scrii exact ce ti se cere in cerinta nu e dificil deloc...bafta pentru maine.xx