| Vlad_5409 a întrebat:

Maine dau teza la mate si am o problema cu ecuatiile gen (2x-3) totu la patrat. nu prea stiu cum sa le fac. era o regula dar nu o mai tin minte! Dau funda celui care ma ajuta sa sa inteleg.

Răspuns Câştigător
| nicoletalavinia14 a răspuns:

(a-b)*(a+b)=a la a doua - b la a doua.

6 răspunsuri:
| MarcŞiAtât a răspuns:

(2x-3) la patrat= 4x la patrat -12x+9
faci 2x2 apoi 2x2x3 si 3 la patrat...
(a+b)(a-b)= a la patrat - b la patrat
ceva de genul...

| mady66dxp a răspuns:

A la a2a -2ab +b la a2a
sper ca te-am ajutatbig grin

| maryale a răspuns:

A la patrat minus 2ab plus b la patrat

| maddy_9643 a răspuns:

Pai de exemplu daca este (a+b)totul la a doua formula e cam asa:"a" la a doua +2 inmultit cu "a" inmultit cu "b" +"b" la a doua=>>>>>deci este cam asa.sada+b)*=a*+2`a`b+b*
baftawinking

| juliaant a răspuns:

(2x-3) totul la a 2-a=2x la a doua minus 2 ori 2x ori 3 plus 3 la a doua si de aici calculezi tu happy. Daca era (2x+3) totul la a 2-a=2x la a doua plus 2 ori 2x ori 3 + 3 la a doua. Sper ca te-am ajutat tongue