| VasileRapidistu13 a întrebat:

Maistri la stat sunt? Daca da, in ce domenii? Iar in mediul privat maistri exista doar in fabrici? Cunoasteti, e greu? Sudori, vopsitori ceva la stat avem?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ca anumite institutii ale statului au si vopsitori! Ideea este ca foarte multi, de pe vremea cand lucram eu, si-au externalizat serviciile. Exemplu: multe licee aduc meseriasi din firme si nu mai tin zugravi, vopsitori, lacatusi, etc. Tin niste meseriasi la centrala termica si un instalator pentru eventualele disfunctii la incalzire, apa curenta. De multe ori acelasi meserias face si reparatii electrice. Asta e "economia de piata".

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spre deosebire de NoTurbinaNoGood, care vorbeste din auzite, eu cunosc fenomenul din interior, la armata (M.Ap.N.) si Ministerul Afacerilor Interne. (M.A.I) MM (maistri militari) sunt in majoritatea domeniilor: auto, electrician auto, armurier, transmisiuni, chimic, geniu, AA (antiaeriana), aviatie, marina, etc. Masistri (nemilitari) sunt si la centralele termolectrice, nucleare, hidroelectrice, etc. Sunt o gramada de domenii ale statului. Nici eu nu le stiu pe toate. Maistri sunt in domeniul reparatiilor si nu sunt vopsitori, sudori. Deci nu fac meserii de muncitori ci doar reparatii de scule si naccesorii.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Salontanul):

Dar vopsitori exista la stat? mai stiti joburi de stat in afara de mapn si mai? si judecator medicina.

| Salontanul a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Probabil ca anumite institutii ale statului au si vopsitori! Ideea este ca foarte multi, de pe vremea cand lucram eu, si-au externalizat serviciile. Exemplu: multe licee aduc meseriasi din firme si nu mai tin zugravi, vopsitori, lacatusi, etc. Tin niste meseriasi la centrala termica si un instalator pentru eventualele disfunctii la incalzire, apa curenta. De multe ori acelasi meserias face si reparatii electrice. Asta e "economia de piata".

| darrio2007 a răspuns:

Avem.

| cristi202 a răspuns:

Fie la stat, fie la privat, in orice domeniu din industrie, maiștrii trebuie sa existe. Sunt echivalentul subofițerilor din armata. Gradatii ar fi șefii de echipa, subofițerii ar fi maiștri, ofițerii ar fi inginerii happy.
Iar meseriașii (simpli soldați, cum ar veni), trebuie sa existe, ei sunt cei care fac treaba. E adevărat ca in ziua de azi găsești mai greu un meseriaș adevărat la stat, care chiar sa își știe meseria bine, dar mai sunt.

| mihai69 a răspuns:

Maiștri sunt peste tot, în meserii legate de industrie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unitatile militare, inclusiv cele de pompieri, au diversi meseriasi/maistri. Dar in comparatie cu parcurile auto de pe vremea comunismului, sunt mult mai putine locuri.
Vorbisem cu cineva responsabil de o unitate care a avut parc auto foarte mare, si in prezent avea doar doua posturi de lacatus mecanic. Cand au nevoie de mecanic apeleaza la o unitate de pompieri, electrician auto au ei, alta unitate avea alt meserias, vopsitori nu aveau nicaieri...
Poate prin alte parti mai sunt unitati cu toate posturile tehnice 'deblocate'.
Maistri mai sunt pe la liceele auto.
Posturile decente pentru sudori sunt in mentenanta, la firmele de furnizare a agentului termic si a apei potabile. Fac doar lucrari mici, eventual avarii minore. Lucrarile mari se fac cu alte firme, ei doar asista, ajuta pe langa ei.

| VasileRapidistu13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar ca maistru intr-o fabrica oare e greu jobul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Un filosof nu va supravietui in galagia tipica fabricilor.

| mihai69 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Jobul e greu doar atunci când faci ceva ce nu îți place.

| VasileRapidistu13 explică (pentru mihai69):

Mda,dar cati la % fac ce le placelaughing? dar come on nu ca vreau sa te contrazic isntructor fitness ce sa fie greu?

| 1234568807 a răspuns:

Presupun ca sunt