| MariusB23 a întrebat:

Mama mea a obtinut cetatenia spaniola, ea obtinut cetatenia spaniola stand mai bine de 15 ani acolo cu actele in regula, munca. As putea obtine cetatenia spaniola dupa mama mea? Tin sa precisez ca am varsta de 21 de ani si am si acte facute.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca aplici si tu legal pentru emigrare si ulterior cetatenie.

| relian a răspuns:

Violeta a dat un raspuns, sta mita in coada, auzi si tu faci acte de emigrare laughing cum dreacu sa emigrezi in Spania cand te poti duce oricum, Spania nici nu are program de emigrare macar.

Ce poti sa faci e s-a bagi si tu o cerere sa iti dea aia cetatenie, dar nu ai spus, ai locuit acolo, sau pe unde ai umblat pana acum?

Daca nu ai locuit pana acum acolo, atunci poti sa stai in Spania fara probleme, doara esti in UE, muncesti acolo legal, dupa ceva ani o sa poti lua si tu cetatenie cand tio da aia, bine cum am spus tu trebuie sa faci cerere in sensul asta.

In Lumea asta program de emigrare are doara Australia, Canda, Statele unite si noua zeelanda, nu cred ca mai sunt tari care sa aiba programe de emigrare.

Daca Spania ar fi avut program de emigrare, ai fi putut sa faci ceva daca legea la ei ar fi spus ca maicata, sau in baza ei tu ai fi ok acolo.

Deci va trebuie sa o iei de la zero, stai acolo si tu 10-15 ani, apoi or sa iti dea aia cetateanie, cred, nu e nim ic batut in cuie, aia dau cand vor si cui vor, nu au nimic stabilit, nimic clar.

| relian a răspuns:

happy0 se poate baga in sama, fiecare poate sa spuna ceva, dar nici chiar asa, ea se trezeste la ea in Australia, probabil de aia a zis ca emigreaza, Australia are program de emigrare, asa o ajuns si ea pe acolo.

Chestia este ca ea nu vrea sa corecteze, chiar daca cineva ii spune cine stie la ce so gindi, ori poate ca nu vede nu aude.
Asta e, las cai bun asa rau laughing

| blackann a răspuns (pentru relian):

Pai de la mine nu vede ca m-a blocat, nu ii place sa o corectezi. laughing

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu inteleg asa: cetatenia spaniola se da, in cazul tau, daca ai trai in Spania cu "acte" parca 10 ani.

Fiind in UE, tot ce trebuie sa faci este sa te misti acolo si sa incepi sa lucrezi.

E adevarat, ca spaniola este musai sa fie stiuta. Intrebarea este daca o vei invata cum trebuie, sau vei fi imigrant toata viata.

Pentru a invata-o cum trebuie, poate cel mai bine ar fi sa aplici la o facultate din Spania, pe langa mama ta. Vezi daca ea vrea si poate sa te tina prin zona cativa ani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, oricand.
Fugi din Romania cat inca mai poti.

La anul cam prin primavara armata rusa va ataca Ucraina zdravan, va incepe a treia mare mobilizare si daca vor lua orasul Odesa vor intra in Rep. Moldova si poate chiar si la noi.

https://www.youtube.com/watch?v=HVBurRyOx1k&ab_channel=%C8%98tirilePROTV

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Spanai e la o distanta de 2392 km de Romania cu avionul iar cu masina sunt 3159 km.
In Spania o sa fi mult mai in siguranta decat in Romania.

| mi25 a răspuns:

Nu, ca esti majora.

| blackann a răspuns:

Cetatenia nu se ia asa de azi pe maine, dupa cum ai spus mama ta locuieste acolo de 15 ani. Nu trebuie sa aplici pentru nimic, doar stand si lucrand legal acolo, dupa minim 5 ani poti aplica pentru cetatenie.