| tigru18 a întrebat:

Ce acte iti trebuie si ce trebuie sa stii pentru a obtine cetatenia americana? Banuiesc ca dupa ce obtii cetatenia americana nu mai nevoie de viza ca sa vii in SUA.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In practica dureaza o gramada. Un prieten de-al meu angajat acolo cu forme, maica-sa e casatorita in US de vreo 30 de ani, si tot a durat vreo 7 ani pana i-au dat cetatenia si lui.

| Catrice a răspuns:

În primul rand trebuie sa locuiești la ei acolo măcar 5 ani. Nu te duci în vizita cun buletinul si viza și gata, ai cetățenie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condiţii pentru obţinerea cetăţeniei americane: Naturalizarea Acesta este procesul prin care cetăţenia americană este acordată unui străin după ce s-a supus cerinţelor stabilite de Congresul american prin Legea Imigraţiei şi Naţionalităţii (INA – Immigration and Nationality Act). Cerinţele pentru o naturalizare administrativă: - Persoana să aibă rezidenţă permanentă legală - Persoana care solicită cetăţenie americană să aibă peste 18 ani - Rezidenţa şi prezenţa fizică în SUA: persoana să fi locuit în Statele Unite timp de cel puţin cinci ani (sau trei ani de rezidenţă permanentă obţinută prin căsătoria cu un cetăţean american) înaintea solicitării de cetăţenie - Persoana să fie capabilă să vorbească, să citească şi să scrie în limba engleză - Persoana trebuie să cunoască şi să înţeleagă fundamentele istoriei americane, dar şi principiile şi forma guvernului american - Persoana să cunoască principiile Constituţiei americane - Persoana trebuie să aibă caracter moral (este nevoie de documente prin care să demonstreze că nu a fost niciodată condamnată pentru crimă sau pentru infracţiuni timp de cinci ani, sau trei ani dacă aplicantul este căsătorit cu un cetăţean american, sau un an dacă aplicantul a servit Forţele Armate SUA înainte de solicitarea cetăţeniei) Condiţii pentru obţinerea cetăţeniei americane: Jurământul de Credinţă Cel care solicită cetăţenia trebuie să jure că: Va susţine Constituţia şi se va supune legilor Statelor Unite ale Americii Va renunţa la orice loialitate faţă de o ţară sau un titlu străin Va sluji Forţele Armate SUA sau va săvârşi orice serviciu pentru Guvernul american în cazul în care va fi necesar

| AndraLavi a răspuns:

Buna!
Aici sunt toate informatiile pe care trebuie sa le citesti:
https://adevarul.ro/......index.html