| AlexMaftei2001 a întrebat:

Merita sa devii sofer toate categoriile?
Este o meserie de viitor?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sofer de cursa lunga pe bani putini 2000€ sa stai 1-3 luni in camion NU - in Romania 1000 - 1400€ sa traga un nesimtit pe tine sa mergi ilegal cu un camion vechi plin de probleme si/sau nu iti primesti banii la timp, in cel mai rau caz deloc (fara reclamatie la ITM) schimbi roti cand faci pene + injuraturi si certuri cu el NU. In schimb ti-as recomanda sa mergi pe varianta autobuzului, nu autocar. Autobuz in transport in comun oras, e un orar anormal ca te mai scoli noaptea etc dar ai facilitati sa iti alegi zile libere cand vrei si e orar flexibil de fel, bani cam 2700 - 4000 lei pe luna net variaza de zona. Mergi curat ai siguranta serviciului si mergi acasa zilnic. Categoria B si D sant suficiente - si atestatul de persoane da.

| Violleta2022 a răspuns:

Merita doar daca asta iti doresti sa faci asta, toata viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merita dpdv financiar.
Dar ca timp, nu prea merita, in unele locuri.
Soferii te camion pleaca prin Europa cu lunile, soferii de autocar ajung pe acasa cateva nopti pe saptamana, soferii de autobuze urbane nu au cine stie ce salarii, si cred ca saptamanal au cate un accident pentru care trebuie sa dea declaratii.

| Frank51 a răspuns:

Eu când aud "meserie de viitor", mă gândesc la domeniile care sunt in tranziție continuă, precum medicina, IT, spațial, micro-tehnologie, șamd. Ca și șofer vei face același lucru toată viața, nu găsesc asta ca fiind interesant și "de viitor". Însă este o meserie bine plătită, și îți poate aduce ție personal satisfacție.

| Lioana a răspuns:

Doar daca iti place sa fii șofer si nu ai vise mai înalte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar dacă nu ar fi dar tot ești bazat cu permisul la toate categoriile. big grin

| RaduRobertRO a răspuns:

Suta la suta merita, nu se stie and ai nevoie, se cauta soferi de TIR, de camioane, autocare. etc. Nu incurca cu siguranta, plus ca daca o sa vrei candva sa iei o categorie pierzi si timp si bani.

| SelenaTpu a răspuns:

Pentru următorii 10-15 ani da.
Până nu se îmbunătățesc mașinile să meargă singure și se da o lege care să accepte acest lucru

| mgtow a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu e chiar asa, daca in 10 - 15 ani masinile, camioanele si autobuzele - trenurile ar merge singure ar trebui sa existe si roboti care lucreaza singuri in fabrici, magazine etc. In RO si saraciile de tari din europa de est merge totul pe dos putem sa zicem ca in vreo 50 de ani ar fi o posibila automatizare, sau cand prindem pensia garantat. Trebe pusa la punct toata infrastructura rutiera pentru asa ceva, pe cand in RO mai gasesti carute si gropi la orice metru de strada, m-as indoii sa existe asa ceva. Momentan in Cluj e un mini autobuz autonom care merge singur prin zone inguste dar nu e mare scofala.

| AdiMihai25 a răspuns:

Categoric! baftă.

| Justme12344321 a răspuns:

Daca iti place sa condusi si sa fii mai mereu plecat de acasa, da merita…