| Andreimat a întrebat:

Meseria de sanitar in armata te scoate la pensie tot la 45 de ani? Dacă da, e corect? Adica tu nu ai riscul de periculozitate pe care îl au militarii.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Este corect! Sunt anumite limite pana la care poti face serviciul militar. Tare as vrea sa te vad la 50 de ani alergand cu targa plina dupa un bolnav si sa fii si rapid pe campul de lupta. Armata se pregateste pentru razboi nu pentru ce fac cei de la spitalele civile. Sunt niste reguli imprumutate de la cei ce duc razboaie (SUA, Israel, etc).

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce zici ca nu au riscuri. Ei nu merg in misiuni in fronturile de lupta? Crezi ca stau in tara si doar aici ofera ingrijiri medicale?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un sanitar, activează și în linia 1, cu o brasardă pe mână cu crucea roșie pe ea, ne înarmat. Astfel, dacă se respectă strict legile războului, în el nu trage nimeni. Așa că, el ar trebui teoretic să nu fie supus la același nivel de periculozitate. Din nefericire, glonțul scăpat pe teavă nu alege. Cei ce scapă, ies la pensie.

| oliverlasobalta a răspuns:

Da,cel putin tatal meu are 43 si sta acasa si bea vin toata ziua.