| serau999 a întrebat:

Mi-am reparat de curand laptopul pentru ca nu se mai aprindea ecranul si mi-a spus ca i-a relipit chipurile la placa video. A spus ca multe nu mai pot face cu el. Este adevarat? Ce jocuri nu as mai putea juca? A spus sa nu mai joc jocuri mari. Cam pana la ce joc (adica grafica) sa ma opresc?

Răspuns Câştigător
| CoOoLLa a răspuns:

Salut,
Practic vei putea începe să te joci jocuri mai vechi, versiuni mai vechi ce conțin o grafica mai puțin ca în 2016, jocuri care nu suprasolicita placa video întru cât să o încingă până "moare". Poți juca jocuri mai mici sau poți seta grafica jocurilor mari pe "Low" sau "Medium" depinde de ce specificații are pc-ul tău. Evită să joci GTA 5 /GTA 4 /Battelfield (sau cum se scrie ) jocuri de genul care îți suprasolicita placa video. Baftă, sper să te ajute. Un cooler bun sub laptopul tău nu ar strica, componentele merita o menținere a temperaturii. Bafta.

| serau999 explică (pentru CoOoLLa):

Am 4gb Ram, procesor amd athlon II x2 P340 2,2ghz, placa video ati mobility Radeon hd 5650 1024MB-2807MB. Ca tot veni vorba de Battlefield, macar 3 pe low as putea juca? Ma speriasem la un moment dat ca nu pot juca decat mario si de fapt si la ala se incalzeste laptopul. Tu mi-ai facut ziua mai buna sincer.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Cel mai bine renunta la jocuri care il suprasolicita laptopul tau, dar nu uita ca sint unele jocuri sint virusate (troieni)! Cel mai bine e sa navighezi internetul pentru folosul si interesul tau si pentru lucru sau ca tema pentru acasa!

| CoOoLLa a răspuns:

Te sfătuiesc să te joci jocuri care au grafica mare dar sa nu faci exces de timp, joaca-te limitat având în vedere faptul ca laptopul tău are o buba, folosește un cooler sa se răcească componentele mereu și joaca-te 2 ore și fa pauze în care laptopul sa fie închis iar coolerul pornit, dacă ce a lipit acel om pe placa se încinge și se topește cade, deci nu ajungi nicăieri dacă joci 8 ore în continuu, încearcă sa joci pe Low este posibil sa se miște bine dar la astfel de jocuri ar fi bine sa nu depășești 60-120 minute fără a face o pauza laptopului și cel mai important fără a avea un cooler sub laptop, cu toții știm ca un pc este mai eficient pentru jocuri. Sper că te-am ajutat, Mulțumesc pentru funda, o seara frumoasa și da-i timp de odihna laptopului.