| waXonwaXoff a întrebat:

Mi-l explicati si mie? Un politist opreste o masina.
- Actele la control!
- Poftiti!
- Rosenberg, ai?
- Da, Rosenberg.
- Evreu, ai?
- Da, evreu.
- Douazeci de mii amenda ca ai farul spart si risti sa faci accident!
- Bine, poftim banii.
- Ia mai da o data actele alea. Rosenberg, ai?
- Da, Rosenberg, am mai spus o data.
- Evreu, ai?
- Da, dom'le, evreu.
- O suta de mii amenda.
- De ce, dom'le?
- Ai cauciucuri uzate, n-au aderenta si risti sa faci accident.
- Bine, poftim banii.
- Ia mai da o data actele alea. Rosenberg, ai? Evreu, ai?
- Da, dom'le, am mai spus o data... scrie si acolo...
- 1 milion amenda.
- De ce, dom'le? Ai ceva cu mine? Te deranjeaza ca sint evreu?
- Adica vrei sa-mi spui tu mie ca Aisberg ala care-a scufundat Titanicul nu era evreu?

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Un banc rasist care se bazează pe următoarele idei-A)evreii au întotdeauna bani, B)evreii sunt întotdeauna vinovaţi de ceva, C)poliţiştii sunt întotdeauna cretini, ăsta confundă icebergul cu un nume evreiesc(multe nume au terminaţia în "berg"-Rosenberg, Goldberg, Greenberg). Eu îl ştiam altfel. Dl Goldberg se duce la un resturant chinezesc, ia un bol cu supă şi îl toarnă în cap proprietarului, spunând "Asta-i pentru Pearl Harbor"."Dar eu sunt chinez, nu japonez" protestează tipul."Chinez, japonez, taiwanez, tot aia!". A doua zi chinezul îi face acelaşi lucru lui Goldberg spunând "Asta-i pentru Titanic"."Dar a fost scufundat de un iceberg!"."Goldberg, Greenberg, Iceberg, tot aia!"

| kr.mdy a răspuns:

Pai politistul prost credea ca Aisbergul-icebergul- era tot evreu, ca suna ca un nume de evreu.

| Florys a răspuns:

Trebuia sa-l filmezi!

| radutherap a răspuns:

laughing tare gluma

| Klara a răspuns:

Ti-l explic. Numele de familie al evreilor europeni au de obicei terminatia "berg", "stein" sau "witz".
Cand i-a zis evreul ca il cheama Rosenberg (muntele trandafirilor, asa s-ar traduce), politaiul a crezut ca si Eisberg (muntele de gheata) e tot un nume evreiesc --> un anumit Eisberg a distrus titanicul.

Dar in fond, Rosenberg suna chiar bine love struck Numele de fata al maica-mii a fost Grunberg(muntele verde) si exista muuulti evrei al caror nume de familie suna similar. Probabil exista si un eisberg.winking

| danco a răspuns:

Funny! hihihi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughingtare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughingtare