| zuzyzuly a întrebat:

Neata' TPU, era ceva scris de cercetatorii americani cum ca nu conteaza in ce ordine sunt literele dintr-un cuvant, creierul uman tot citeste cuvantul. Imi puteti da textul original?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred ca am pe undeva articolul cercetatorilor alora. Presupun ca, de fapt, articolul il vrei.
Oricum era ceva cum ca, intr-adevar, nu conteaza cum sunt asezate literele in cuvant. Daca prima si ultima litera sunt asezate la locul lor, omul poate citi cuvantul.

| Arthur a răspuns:

Nu cred că este originalul dar încearcă să citeşti : http://www.webworks.ro/funny/poti-sa-citesti/

| harciog a răspuns (pentru Arthur):

Am intilnit asa ceva dar in forma romaneasca nu pasareasca,aceleasi fete,aceleasi castele, aceleasi pasaje secrete, aceleasi poduri, aceleasi valuri, aceleasi risete zglobii si aceleasi invataminte trase.Pe facebook sau tot pe undeva

| Arthur a răspuns (pentru harciog):

Este interesant felul cum creierul poate recupera datele pierdute, ascunse sau inserate codat într-un text oarecare.

| zuzyzuly explică:

Multumesc pentru ponturi, dar nu asta era.