| BuLaNNNeL a întrebat:

Noroc, tocmai ce ma intorceam de la cumparaturi si in scara blocului aud conversatia dintre 2 vecini, in care primul i se plange celuilalt de factura uriasa la internet, nimic interesant pana aici, dar tinand cont ca omul e pensionar (nu stiu cat de mult navigheaza el sau ce face) era mirat de factura "uriasa" la internet, iar aici vine intrebarea mea: eu rulez pe internetul lui cu o antenuta wireless pe 2 pc-uri laughing e posibil ca din cauza mea sa aiba aceasta factura? (Nu stiu suma). Doar navighez, ma joc, nimic mai mult.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poate s-a uitat pe ceva site XXX live de pe mobil si are abonamentul cel mai ieftin. big grin

| BuLaNNNeL explică (pentru Bula):

L-am citit pe batranel, e foarte pervers laughing

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Depinde de cum are contractul incheiat: poate sa fie internet nelimitat si cu un pret fix; sau poate sa fie internet limitat si plateste in functie de consum.
Ori eu cred ca vecinul tau nu prea are cunostinta de detaliile abonamentelor pe care le are, dar si tu te folosesti de internetul lui -si vecinul nu are cunostinta de lucrul acesta. Trebuie dar ca sa nu te mai folosesti de internetul lui.

| BuLaNNNeL explică (pentru anonimg):

Nu stie ca folosesc netul lui, are si parola, i-am "spart-o" (pus in ghilimele caci mai mult am ghicit-o) laughing dar eu doar navighez, ma joc, nimic altceva.

| anonimg a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Consumul este mare mai ales la jocuri si la vizionare de videoclipuri/filme.

| anonimg a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Daca vecinul face plangere la companie, aceasta va putea vedea orice aparat conectat wireless/wired la router. Eu puteam sa vad cine se conecteaza la mine si aveam un router D-Link dir 635.
Dupa aceea este posibil sa platesti mai mult decat ai consumat.

4 răspunsuri:
| bozioru a răspuns:

Daca e internet normal, prin cablu, nu are nicio relevanta. Daca are net prin modem cu cartela, de la vreo firma de telefonie atunci da, pentru ca acolo ai o limita de MB/GB in datele de utilizare pe care, evident, o poti depasi contra-cost.

| BuLaNNNeL explică (pentru bozioru):

Cred ca e internet normal, nu prin cartela (sau ma rog nu stiu cum functioneaza asta cu prin cartela laughing ) deoarece wifi-ul lui e dat printr'un router Tenda. Cine stie ce ce batranelu asta pervers pe net.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu e vorba de o optiune de internet mobil pe telefonie nu vad cum ar putea sa creasca factura la internet

| BuLaNNNeL explică (pentru suntserios):

Nicio optiune, pe mobil e wireless sau mb, dar datele mele.

| Eduard619 a răspuns:

Nu are nicio legatura.