| Altcurios a întrebat:

Intreb pe cei care lucreaza in domeniu.
La intrarile in blocul in care locuiesc (fata-spate), s-au montat camere de luat vederi. Imaginile se pastreaza un timp, dar seful de scara nu ne spune cit timp. Nu stiu daca asta are importanta pentru intrebarea mea. Vreau sa stiu cam cit costa camerele, montarea, materialele, etc, in total. Suma care s-a decontat mi se pare uriasa, daca ma uit la preturile din magazine si de pe internet.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarii de apartamente pot cere explicatii privind costul lucrarilor si presedintele asociatiei sau administratorul este obligat sa le dea.
In situatia expusa nu exista stabilit un termen legal pentru pastrarea imaginilor.

| Altcurios explică (pentru Ioandelasal):

L-am intrebat, dar cu mult tupeu mi-a spus ca atit costa, ca a fost cel mai ieftin, ca el nu trebuie sa dea explicatii, etc. De asta vreau sa ma informez, ca sa am argumente solide sa-l iau la intrebari din nou.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Altcurios):

Nu-i adevarat ce spune. Conform L.230/1997 este obligat sa dea explicatii la cererea proprietarilor. Daca nu se conformeaza poate fi reclamat la compartimentul/ functionarul de la primarie care se ocupa de problemele asociatiilor de proprietari. De asemenea adunarea generala il poate schimba din functie, atat pe presedinte cat si pe administrator, nu mai vorbesc de responsabilul de scara.