| 13DoXy13 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac...sadam linux si cand vreau sa descarc ceva de pe net(jocuri, muzica, programe etc.)imi apare tip fisier...deci se descarca dar in fisier! va rog ajutati-ma,,,, ce sa fac sa descarc normal?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai majoritatea pachurilor cu jocuri, programe, muzica sunt arhivate cu winrar sau 7zip. descarca winrar sau 7zip pentru Linux si apoi poti sa dezarhivezi fisierele si sa vezi ce ai descarcat.

| decodesky a răspuns:

7zip gzip happy daca nu te descurci intra in consola: cd /unde e fisierul tar -xf fisier.zip.tgz.tar.gz etc happy cum e el.