| blueeyes_8136 a întrebat:

Nu stiu daca exista dar in caz de exista unde creste fructul pasiuni maracuia chiar sunt interesat daca exsistabig grin?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Este un fruct originar din zona amazonica, si creste salbatic si in Columbia, Venezuela, Argentina, Coata Rica, Brazilioa, Uruguay, Paraguay -unde este considerat ca fruct national. dupa parerea mea personala iti pot zice ca nu este foate buna, este dulce dar mie nu-mi place. iti trimet o poza sa vezi cum arata : http://www.andaluciaimagen.com/foto-Maracuya_14775I0IA0.htm

2 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Fructul pasiunii cunoscut si sub numele de "maracudja" este fructul unui fel de liane din familia passiflorelor. Se numeste asa deoarece floarea poarta stigmatele suferintei (passion în franceza) lui Iisus.

În Antile creste pe garduri si are mai mult sîmburi decît pulpa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand fructul pasiunii este Rodia nu maracuia, dar maracuia creste in Copacul de maracuia.