| Hammurabi a întrebat:

O butelie de aragaz cu 20 l GPL, câți mc înseamnă?

Răspuns Câştigător
| Allhambra a răspuns:

E cam asa :
1 litru GPL lichefiat = 0, 27 mc GPL gaz
1 mc GPL gaz = 3, 7 litrii GPL lichefiat
Altfel, in functie de tipul gazului, metan, propan, butan, GN, si altele, difera dar nu semnificativ, pentru ca exista niste diferente de densitate.
Ai grija sa nu amesteci litrii cu kilogramele ca e alta mancare de peste.

| Hammurabi explică (pentru Allhambra):

Excelent. Mersi mult. Asta caut de vreo doua zile.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lichefiat, reprezintă cam 1/600 din starea gazoasă

https://en.wikipedia.org/wiki/Liquefied_natural_gas

| Hammurabi explică (pentru sierra1):

Da, am citit și eu asta, dar tot nu mă lămurește câți mc de gaz are 1l de GPL lichefiat.

| relian a răspuns (pentru Hammurabi):

Gazele nu au volume batute in cuie, volumul lor variaza fctie de presiune sau temperatura, deci pot ocupa volume diferite, asta din pct de vedere fizic.
Referitor la chestia ce intrebi tu, banui ca se iau ca referinta anumite temepraturi si presiuni.
Dar GPL se vinde la L sau kg nu la volum.La volum se vind gazele ce nu-s lichefiate.
Banui ca voiai sa stii, sa faci comparatie cu gazul metan.Cred cifrele alea ce ti le arata cineva, cam aia inseamna, is comparabile cu gazul metan, ala de pe conducta.