| Doana_Danielconstantin_1999 a întrebat:

O Placa video : Intel(R) Q35 Express Chipset Family (256 MB ) o pot mari din bios ceva am auzit si vrui-am sa stiu daca stiti voi ceva

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din majoritatea BIOS-urilor se poate aloca o parte din memoria RAM a calculatorului pentru a usura transferul de semnal spre placa video (128Mb, 256Mb, 512Mb etc). Aceasta zona din memoria RAM se va comporta ca o zona de "cache", dar nu va fi neaparat ocupat doar de semnalul video, daca restul de memorie ramasa este insuficienta.

Recomandarea mea este ca aceasta alocare de memorie sa fie facuta cat mai mare, dar sa nu depaseasca un sfert din marimea memoriei RAM instalate.
Totodata, marimea acestei zone trebuie sa fie cel putin egala cu marimea memoriei video sau sa fie multiplul ecesteia.

| Doana_Danielconstantin_1999 explică (pentru Bula):

Deci mai exact unde trebuie sa intru

| Bula a răspuns (pentru Doana_Danielconstantin_1999):

Daca nu stii unde sa intrii, mai bine las-o balta, fiindca-ti poti face mai multe pagube decat folos!
Reglajele BIOS-ului sunt pentru profesionistii cunoscatori, nu pentru amatori!
Din anumite reglaje iti poti bloca- sau chiar distruge calculatorul!
De fapt, la BIOS-ul tau (Dell Optiplex 755) ai doar doua optiuni pentru video: On-board si Auto. BIOS-ul isi calculeaza marimea optima al zonei de memorie tampon, pe care nu-l mai poti modifica.

| DarkWoolf a răspuns:

Depinde este o "marire" dar intr-un fel iei de la ram si bagi la placa video pentru a functiona mai bine spre ex eu am facut asta happy doar ca eu am placa video de 1GB si acum este de 1, 5 GB. happy