| Antisistem11 a întrebat:

Au reușit oamenii de știință sa afle numărul stelelor din univers?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Se estimeaza ca sunt cam 300 de miliarde de galaxii, fiecare continand cateva sute de miliarde de stele, dar mi-e greu sa cred ca specia umana va avea foarte curand altceva decat presupuneri. Ei nu sunt in stare nici macar sa afle cu certitudine ce se afla catre extremitatea sistemului solar, fac presupuneri ca ar putea sa mai existe planete pe care inca nu le-au vazut...si tu vrei sa afle daca universul e infinit sau nu, iar in caz ca e finit, cate stele contine? happy

| Antisistem11 explică (pentru wildthing):

Da.am mari așteptări de la ei.

| wildthing a răspuns (pentru Antisistem11):

Trebuie sa mai evoluam ca specie...nu suntem indeajuns de inteligenti pentru asta inca. happy

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se știe deja, e mai mare decât numărul firelor de nisip de pe pământ.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, si nici nu vor afla asta vreodata.

Cel mult pot sa faca niste estimari legate de numarul de stele din universul observabil (care este reprezentat de o sfera cu raza de aproximativ 46.5 miliarde de ani-lumina in jurul Pamantului).

Obiectele cosmice aflate in afara acestei sfere fac parte din universul neobservabil, pentru ca radiatiile emise de ele nu au avut suficient timp sa ajunga pe Pamant in cei 13.8 miliarde ani care au trecut de la inceputul universului (si datorita expansiunii universului este posibil sa nu ajunga niciodata). Prin urmare, aceste corpuri nu pot fi observate prin niciun mijloc de care dispunem.

| Zuzu1991 a răspuns:

Statistic, se apreciaza
practic 1. e imposibil, 2. marimea universului e alt lucru care se "apreciaza"

| Floridori a răspuns:

Nu, nu se cunoaste numarul total al stelelor, doar se aproximeaza la 1 bilion de trilioane (1.000.000.000.000.000.000.000) numarul stelelor din Universul observabil, acesta avand un diametru de 28, 5 giga parseci sau 93 de miliarde de ani lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E irelevant.

| Antisistem11 explică (pentru anonim_4396):

O fi pentru tine. daca nu ai nimic util de zis te sfătuiesc să părăsești pagina mea.

| badpanda a răspuns:

Du-te si intreaba-i pe fiecare in parte.
Poate unii le-au numarat dar nu vor sa spuna.