| Andrei101010 a întrebat:

Ofer funda! Nu inteleg bine o chestie in aeroport.Cand treci prin detectorul de metale si esti imbracat in blugi si automat ca au fermoar si alte chestii care contin metal, atunci ce fac? Doar nu ma pune sa ma dezbrac pana la lenjerie intima?! Mai ales ca eu voi calatori si cu iubita mea.Si ei ce-i vor face ca are acele sarme de la sutien.O vor dezbraca? Sau va veni o femeie sa o verifice sau ceva? Rog seriozitate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca se declanseaza detectorul de metale o sa ti se faca un control corporal, te pipaie cineva, bineinteles pe femei le controleaza ofiteri femei, pe barbati barbati.

Dezbracatul pana la lenjerie intima se intampla in cazuri exceptionale si daca e cazul se face in incinte inchise si doar de persoane de acelasi sex cu tine.

Daca vei calatori pe aeroporturi mari precum Amsterdam, New York detectoarele de metale sunt inlocuite cu scanere cu raze performante

| mihai69 a răspuns:

Nu te dezbracă nimeni (dar e bine să te descalți și să pui și pantofii în coșulețul pentru scanare cu raze, alături de bagajul de mână).
Dacă au dubii, vei fi scanat mai de aproape cu un scaner manual. Abia dacă și după scanarea asta li se va părea că ascunzi ceva vei fi rugat să mergi într-o cameră destinată percheziției.
De ceva vreme se mai practică (prin sondaj) și un control „chimic" - un dispozitiv electronic e pus să miroasă niște probe luate de pe tine și / sau bagajul tău pentru a vedea dacă ai avut contact cu substanțe interzise. Așadar, ai grijă să nu fi cărat îngrășăminte în rucsacul pe care îl iei cu tine, că nu mai ajungi în avion! (nu mai vorbesc despre alte substanțe, mai vesele...)
rolling on the floor

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ești tare amuzant rolling on the floor eu ca femeie nu m-am gândit niciodată la sârmele de la sutien, ca fiind o problema de securitate în aeroport. Ca sa stai liniștit laughing exista non wired bra. Le găsești la Triumph și în magazinele Debenhams, Mark and Spencers. Zbor plăcut alături de iubita ta.