| anonim_4396 a întrebat:

Până la urmă se mai modifică ora in martie?

Răspuns Câştigător
| Nistor_Octavian_1994 a răspuns:

Salut Simona!

Da, se modifica ora in martie. Pe 25 martie (in ultimul weekend din luna martie), sambata spre duminica, ora se va da inainte. Astfel ora 3:00 va deveni ora 4:00.

Este echinoctiul de primavara!

O primavara frumoasa!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ora s-a modificat absolut intotdeauna in Martie, mai precis, in ultima duminica a lunii Martie!
Anul asta, ultima duminica din Martie, pica in 25 Martie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se modifica pentru ca inca nu s-a adoptat de catre UE acea lege care elimina ora de vara.

| JackR a răspuns:

Ora nu se modifica, tot 60 de minute/3600 de secunde o sa aiba. Se modifica ecartul fata de UTC (Universal Time Clock), in loc de UTC+2, vom trece la UTC+3, ca urmare vom da ceasurile inainte cu o ora (nemodificata!).

| Victoria18 a răspuns:

Da. Degeaba ziceau ei ca nu, legea nu a intrat in vigoare si nu cred ca se va intampla vreodata. E aiurea sa renunti la schimbarea orei dupa ce atatia ani a avut loc, nu cred ca se vor gasi sustinatori.

| Horologer a răspuns:

Desigur,pe 25 martie se da cu o ora inainte. Iar pe 28 octombrie inapoi.

| RickyxD a răspuns:

Da.

| Mihaitza7312 a răspuns:

Da.In jur de 24-25 martie.