| anonim_4396 a întrebat:

Pareri si argumente.

Legalizarea drogurilor?
Legalizarea prostitutiei?
Casatoria intre doua persoane de acelasi sex?
Arestul la domiciliu pentru cei ce prejudiciaza statul?

Răspuns Câştigător
| AlexPatriciu a răspuns:

1.Legalizarea drogurilor? Da si Nu, nu deoarece ar prostii foarte mult populatia, ei ne vor slabi si vulnerabili, Da pentru economia tarii s-ar putea legaliza drogurile usoare gen marijuna unde s-ar comercializa numai in spatii special amenajate. In concluzie Da am putea face asta dar cu niste limite foarte bine determinate.
2. Legalizarea prostitutiei? Da si Nu, nu deoarece nu sunt de acord sa exploatam sexul feminim pentru imbunatatirea economiei, probabil multe fete cu situatie materiala precara ar imbratisa aceasta practica ("sex pe bani") care implica un stil de viata defectuos pentru societatea in care traim, bolile cu transmitere sexuala probabil s-ar inmulti deoarece nu toti consumatorii de sex ar declara analizele si exemplele pot continua, Da pentru ca ar opri traficul de carne vie si economia tari ar creste semnificativ.In concluzie Nu mi-ar placea sa legalizam prostitutia deoarece nu sunt de acord sa ne batem joc de sexul feminin un sex frumos si sa ne intoarcem in secolul 18, femeia este a 8-a minune a lumii femeia este sufletul barbatului, lumina care îl călăuzeşte si trebuie tratata ca atare.
3.Casatoria intre doua sexe? Desi putem spune ca este impotriva crezurilor cu care am crescut de la bunici parinti etc si incalca legea naturala a firii omului, totusi suntem in secolul 21 fiecare are putere de decizie asupra lui fiecare om este liber sa faca ceea ce doreste deci in concluzie Da putem sa fim de acord si sa ii lasam in pace.
4.Arestul la domiciliu pentru cei ce prejudiciaza statul? Categoric Da, nu sunt fapte ce pun in pericol in mod direct viata unui om, pun in mod indirect in pericol intergitatea noastra, ne fura din buzunare iar noi traim mai prost asadar decat sa ii tinem in inchisoare pe banii nostri mai bine masuri de arest la domiciliu si sechestru pe avere (sa inapoieze statului tot ce au furat ).
Ai pus patru intrebari foarte interesante care fac parte din viata noastra de zi cu zi, subiecte TABU cu care se confrunta societatea din ziua de astazi, Felicitari!
Aceasta a fost parerea mea sunt Cristian din Bucuresti si am 26 de ani. As fi curios si de raspunsurile unui om mult mai matur de 40 - 50 de ani. O seara buna!

39 răspunsuri:
| AnoAnonima0 a răspuns:

Fara comentarii. Daca s-ar permite asa ceva ar fi tara nimanui si era gen o jungla fara legi si stapanire.Nu sunt eu in masura sa judec dar cand vad asa ceva deja imi este greata si sila de stilul asta de viata.

| Vegeta07 a răspuns:

Vorba lui Uzzi despre legalizarea prostitutiei:
"Nu sunt de acord ca toti fraierii sa aiba parte de!@#$@"

Despre casatoria de acelasi sex... pentru mine sa se casatoreasca si cu obiecte, e viata lor

| romanianglorious a răspuns:

Nu sunt de acord cu nimic din mai sus, adica dupa parerea mea nu ar trebui sa se legalizeze, dar as vrea sa se legalizeze pirotehnia.

| DovleacTurbat a răspuns:

Doamne feri, ce ai ma fetita? Legalizarea prostitutiei doar daca ar contribui la economia statului plus tot ce inseamna stare medicala, analize la zi. Arest la domiciliu? Puscarie 15-20 de ani, sa vedem cine s-ar mai incumeta. Restu' din partea mea gloante in cap si lor si sustinatorilor lor.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Legalizarea drogurilor?
marijuana in scop medical
Legalizarea prostitutiei?
sunt de acord, dar sa fie in Germania cu conditi civilizate
Casatoria intre doua persoane de acelasi sex?
de acord
Arestul la domiciliu pentru cei ce prejudiciaza statul?
nu, asta e o tentativa ipocrita de a rade de noi toti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Da.De ce nu? Statul ar avea de castigat, avand in vedere ca o mare parte din banii ce circula pe piata neagra ar ajunge in bugetul statului.Bineinteles,daca drogurile s-ar legaliza, ar trebui sa existe si niste conditii, precum monotorizarea oricarei tentative de vindere ilegala a drogurilor de catre persoane neautorizate si sanctionarea aspra a acestora.Este trist cand te gandesti cati adolescenti le consuma din motive absurde, poate ca o astfel de masura ar avea ca efect scaderea numarului lor, din moment ce drogurile s-ar vinde doar persoanelor de peste 18 ani.In fond, ce avem de pierdut daca s-ar legaliza? Ele oricum exista. Daca le consideram "ilegale", nu facem decat sa le ignoram.In UE principala cauza a mortii o reprezinta accidentele rutiere, majoritatea fiind produse din cauza alcoolului.E cumva alcoolul ilegal? Nu.Si crezi ca daca ar fi, si brusc nu s-ar mai comercializa, s-ar schimba ceva? Nu.
2.Pai prostituatte oricum exista, nu? Legalizarea prostitutiei n-ar face decat sa evidentieze nivelul de educatie pe care il avem.Din 10 femei intrebate ce slujbe au, 5 ar raspunde "prostituatta".
3.Da.E viata lor, fac ce vor cu ea.Dar n-as fi de acord cu adoptarea unui copil.
4.Nu.E o pedeapsa prea usoara.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Eu in mare parte nu prea sunt de acord cu ele si de aceia spun.Inafara de drogurile cu efecte vindecatoare si casatoria intre doua persoane de acelasi sex care nu ma priveste si nici intereseaza nu sunt de acord cu niciuna.Nu as vrea sa se legalizeze droguri doar de dragul de a se ameti si a turba niste mucosi mai bine ar face cumva sa dispara, nu as vrea sa se legalizeze prostitutia deoarece e mai bine sa dispara si sa inteleaga unele femei, barbati ca trebuie sa faci scoala si sa muncesti pentru a avea bani, iar cei cu puscaria atata timp cat este infractiune plateste fiecare dupa ce a facut

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba castiga statul niste bani in plus daca face din oameni niste dezaxati dependenti de substante.Indiferent ca e copil sau om mare drogul il afecteaza si riscul de a aparea mai multa violenta fizica, mai multe crime, violuri si sinucideri ar fi mai mare decat este acum.
Da prostitutia legalizata ar duce catre "Nu ma duc mama la scoala ca am si eu loc pe varianta se da carte de munca salar fix asigurare medicala si poate si spor pentru ca exista riscul de inbolnavire"

| Freya1 a răspuns (pentru AlexPatriciu):

Da frumos raspuns.Sti ca o sa fie multi peste varsta ta care vor spune sa legalizam tot sa ne bucuram de viata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si crezi ca daca drogurile nu s-ar legaliza, n-ar exista dezaxati dependenti de substante? N-am zis ca sunt bune.Dar exista si alte lucruri rele, dar legale.Violenta e cel mai des provocata de alcool, nu de droguri.Cat despre prostituate,imi si imaginez cum ar fi))). Numai ca eu nu am zis ca ar fi bine sau nu,am spus doar ce s-ar intampla. Dintr-un anumit punct de vedere,probabil ca ar fi bine sa nu se legalizeze, asa ar fi considerat de femei(de unele)un subiect revoltator, deci n-ar exista fete cum ai spus tu.Dar daca s-ar legaliza, macar prostituattele nu s-ar mai ascunde, s-ar mandri si ele cu "munca"lor.

| Holiday a răspuns:

Nu
Da
Nu

| DovleacTurbat a răspuns:

Bai NOName, cred ca e al 5 lea raspuns pe care il dau la o intrebare ce include casatoria, acceptarea unor persoane de acelasi sex la care tu-mi acorzi "eronat, prost si ce mai e", in primul rand vreau sa-ti zic ca mi se rupe de calificativele tale. In al 2lea rand sa inteleg ca esti un sustinator infocat al acestora sau ceva mai mult? Ti-o si iei la... cu vreun homalau, a? rolling on the floor Multi dintre voi n-aveti minte nici sa treceti strada, va visati ca-n nu stiu ce state puternic dezvoltate si civilizate pe cand la noi in spitale e mai murdar ca la altii pe strazi, voi inca mai credeti ca mancatul dupa ora 18 ingrasa, dar vreti sa pareti niste oameni cu o "inteligenta peste medie" (asa am inteles ca se declara astia care sunt de acord cu mamiferele la care face referire intrebarea fetei) si exemplele pot continua cu mult atat despre noi ca popor cat si despre nivelul tarii noastre. E bine totusi ca incerci laughing.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Freya1):

Nu te interseaza si nu te priveste, ok, dar cum te-ai simti ca viitorul tau copil sa vada 2 mamifere (caci oameni nu-s) de acelasi sex care se ling pe strada sau prin vreun parc? Cam ce explicatie i-ai da?
Tipii care spun ca ar fi de acord legalizarea drogurilor, ce ati face daca v-ar omor vreun "om" aflat sub influenta drogurilor mama? (Dupa gandirea mea daca ar fi legale, nu ar mai exista pedepse asupra lor sau poate ar fi foarte "iertatoare"), cam asa e si cu copii care "tipa" pe net "mu.e garda" pana cand ar intra 2-3 peste ei in casa ar fura tot ce se poate, ar viola tot ce se poate si le-ar su.e si "pistolul din dotare" politistilor sa-i prinda pe talhari.

| CleanHeart a răspuns:

Nici gand.Accept toti oamenii dar fara legalizari de genul.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama cand ai merge la un interviu de angajare "Unde ai mai muncit? Pe varianta am fost prostitu.ata pe salarul x si eram experta in oral.Pe strada mea (sau in borel ) eram 4 eu cu oralu x cu normalul y cu analul si inca una in probe de lucru" laughing
Sau la intalnire "Sti eu lucrez in IT sau finante banci sau santierist...Tu ce meserie ai? Aaa eu? Prost.ituata cu sediu la iesirea din oras sau domiciliul clientului." big grin

| GohnnyBravo a răspuns:

Poti sa-mi enumeri "drogurile" despre care vorbesti?
Cat despre legalizarea prostitutiei, da-tii o sansa si lui Gohnny Bravo! happy
Casatoria intre doua persoane de acelasi sex.In primul rand acea casatoriel, spiritual vorbind, nu are cum sa fie.Pt ca eu nu stiu nici-un Dumnezeu care sa accepte asa ceva(cu exceptia, satan)(asta e pentru cei care cred intr-un dumnezeu, sau mai multi, sau mai, etc)
Tot ce s-ar intampla, ar iesi un iures total in toata tara.De ce? Pentru ca mentaliatea romanului de azi, nu poate accepta asa ceva
Arestul la domiciliu.Voi vreti sa nu mai iasa nici-un roman din casa? happy
Hai sa facem un calcul:sa presupunem ca unu cu o casuta de vreo 5 hectare, ia 3 ani arest la domiciliu.
Eu:locuiesc in 14mp, cu o baie si un mini bar(gen bucatarie) si iau tot 3 ani.tu ce zici? happy

| leapșa a răspuns:

1. Cel mai mult vreau la iarba. Nu-mi dau cu parerea de restul drogurilor.
2. Prostitutia este deja o caracatita a interlopilor din Romania, deci de ce nu? Iti dai seama cati bani or pierde aia?
3. Da. Dar asta se va intampla sigur peste 15-20 de ani.
4. Nu. Momentan statul roman nu merita nici cea mai mica farama de respect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu, nu suntem capabili ca si mentalitate sa gestionam o situatie care permite legal consumuld e droguri, cum nu am fi capabili nici sa ni se permita o cantitate mica de alcool la volan.

2. de ce nu, nu afecteaza pe nimeni, statul ar castiga impozite, bolile ar putea fi mai usor controlate.

3. Nu am nimic cu gay ii. Sa se casatoreasca, treaba lor, desi poate mai potrivit ar fi legalizarea unui parteneriat civil.

4. Nicidecum, coruptii traiesc in prea mult lux, arestul la domiciliu inseamna doar o vacanta pentru ei.

| cyupaku a răspuns:

1 si 3 nu! dar2 si 4 da

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Credinciosule liber la parasute?

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Of,naty...naty

| cyupaku a răspuns (pentru cyupaku):

Asa nu s-ar mai strica familii deoarece statistic 95%practica adulterul si mai pun si suflet! dau nastere la copii nedoriti si bastarzi
deci te duci ca la tonomat, bagi banu faci treaba si mergi acasa la femeie si copil! realitatea fuse cruda asta data!

| Freya1 a răspuns (pentru GohnnyBravo):

Drogurile ma refer la toate in afara de ce te ajuta la tratarea unor boli sau tigari si cafea care au o cantitate irelevanta.Prostitutia nu sunt de acord cu ea si nu voi fi niciodata.Persoanele de acelasi sex sa se casatoreasca nu ma bag nu ma intereseaza dar societate nu o sa le permita oricum.Iar cu arestul la domiciliu cred ca trebuie sa fie in functie de cum decide justitia cu toate ca nu mi se pare normal ca eu sa fur o ciocolata si sa stau inchisa la comun intr-o celula de 3 pe 3 in acele conditi si alti care fura miliarde sa stea acasa la caldurica

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Ba da se strica si fara sa le legalizam

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Tu stii..mai bine

| BIoody a răspuns:

Legalizarea drogurilor? fiecare face ce vrea cu sanatatea sa, dar stiind ca nu fac decat rau, in nici un caz. deci contra.
Legalizarea prostitutiei? wtf logic ca nu cine ar fi de-acord?
Casatria intre 2 persoane de acelasi sex mi se pare aiurea, dar nu sunt contra, desii totusi e o boala.
Arestul la domiciliu pentru cei ce prejudiciaza statul, da.

| Superior a răspuns:

Cea a drogurilor mi se pare ok. E dreptul nostru sa fumam ce vrem si cand vrem.

| Teffan a răspuns:

1.Sunt de acord cu legalizarea canabisului si inca cateva.
2.Da,nu mi se pare nimic in neregula cu asta, sexul nu este anormal si pentru oamenii care vor sa faca asta, pentru ca nu au incotro sau din alte cauze, mi se pare normal.
3.Da.