| Ionică a întrebat:

Sunteti de acord cu legalizarea prostitutiei si a drogurilor usoare? Aduceti argumente pro si contra, va rog. Multumesc!

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Da. Legalizarea prostitutiei ar imbunatati starea de sanatate a populatiei, iar drogurile usoare ar mai starpi traficantii si micsora numarul imbogatitilor peste noapte.Ma gandesc adeseori cat au prosperat mafiotii pe vremea prohibitiei din SUA si cat de normala a devenit viata sociala atunci cand vinul si whyskiul au ajuns sa fie vandute normal in magazine, Pentru ca, in caz de interdictie functioneaza si principiul placerii incalcarii acelei interdictii.

| Nişka a răspuns:

NU! Daca am legaliza drogurile si prostitutia care ar fi beneficiul? Ma multi drogati, umbland ziua in amiaza mare inconstienti si prostituate pe la fiecare colt; nu ca nu ar fi insa s'ar inmulti mult prea mult si nu ar fi bine ...mai multi inconstienti, mai multi oameni bolnavi (dat bolilor prin transmitere sexuala luate de la prostituate), chiar iti doresti lucrurile astea? Eu nu!

| Aiurita a răspuns:

In nici un caz! Oricum si acum ti-e frica sa iesi pe strada, dar daca se mai legalizeaza si prostitutia? Traficul de carne vie va fi in floare si saracele fete vor fi obligate sa-si vanda trupul la orice ce naspalati drogati. De droguri nici nu mai zic oh go on. Oricum daca cineva chiar vrea sa-si ia droguri o face, de`aia nu mai poate el ca sunt sau nu legale. Romania este intr-un stadiu urat, foarte uart. Deci daca se mai legalizeaza si infractiunile va dati seama ce viitor "roz" avem, nu? straight face

| nicol20 a răspuns:

Categoric nu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei si a drogurilor deoarece iti dai seama ce am deveni si in ce societate am trai gandeste-te la copii care se vor naste ce vor avea de invatat nu vor mai sti sa faca diferenta dintre bine si rau.sa traim intr-o tara plina de drgati si curve pana la urma tineretul din ziua de azi va prezenta viitorul ei urmeaza sa ne conduca tara si va convine sa fie condusa de drogati si prostituate.

| marix_8480 a răspuns:

Nu, chiar nu, pentru ca nu este moral si mai ales cred ca se poate trai normal, iar mai apoi sa ne gandim dupa ce ca suntem saraci si rusinea altor tari ca orice vreti, invatamant, sanitar, absolut la orice capitol, mai ne trebuie droguri si prostitutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu legalizarea prostitutiei si eventual chiar si a drogurilor usoare. Astfel poate fi ceva mai mult control (oficial) din partea autoritatilor. Referitor la moralitate, totul este relativ, fiecare ar trebui sa stie pentru el/ea. Sapte ani de acasa se vad (chiar si atunci cand lipsesc) si nu cred ca sunt strans legati de fenomenul prostitutiei sau a drogurilor usoare.
Alt beneficiu ar fi intrarea banilor la bugetul statului, reducerea 'spagilor' care probabil se dau in prezent...