| Ginzeug a întrebat:

Părinții ăștia ai mei au cam luat-o pe arătură acum la bătrânete. Tata mai toată viața lui a fost mai fără gesturi romantice,nu i-am făcut niciodată un cadou,un compliment,cand era tânăr și frumos nu ezita sa le mai facă altora complimente, bine nici mama nu da din cale afara de empatie cu nimic și faza ea că abia acum tata s-a apucat sa ii umble prin telefon,cine e ăla, de ce îl ai trecut în telefon așa. Cu siguranță știu că mama a trait cu altcineva de când eram noi mici insa nu am dreptul sa o judec, uneori mai vedeam mesajele pe telefon și vedeam că acea persoană ii spunea că o iubește,ca va fi bine,când era bolnava o ajuta cu bani, sfaturi pe când tata ii spunea că se preface și nu are nimic. Mă intreb ce l-a apucat acum când mama chiar e și mai bolnava la modul serios și chiar nu mai tine legătura cu acea persoană. Se poate sa fi auzit de la cineva? Mi-e teama sa nu ii vina vreo prostie în gând și să comită ceva aiurea.Chiar și acum cu boala pe care o are mama,tata tot suține că nu e așa grav și chiar este,nu înțeleg ce de nu au avut și ei putina empatie unul pentru celălalt,tata a fost genul, el bărbat spala -mi hainele, farfuriile, plus că mai demult când eram la tara o lasa pe bunica sa o oblige pe mama sa meargă la câmp când era gravida. Nu înțeleg de ce omul asta nu s-a gândit până acum că altul apreciază mai mult o doamna. Ei glumesc mereu intre ei însă dorm separat de foarte mult timp. E mai mult ceva de obișnuință

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Au avut motivele lor pe care tu nu le cunsoti.
Apoi, mama ta nu cred ca-i vreo proasta sau obligata cumva sa stea cu taica-tu, deci a fost decizia ei sa accepte totul.
Invata de la ei si nu fa ca ei, ca sa nu ajungi sa traiesti o viata amara, alaturi de viitoarea ta nevasta.

| Pnin a răspuns:

Da, se poate sa fi auzit de la cineva.

"Chiar și acum cu boala pe care o are mama, tata tot suține că nu e așa grav și chiar este."
Foarte trist... Practic neaga ce simte și prin ce trece ea, și probabil a făcut asta toată viața. A minimizat-o.

Unii oameni nu vor să înțeleagă că nu se potrivesc. Ajung să facă copii și, pentru că situația e prea complicată ca sa mai plece, ajung sa se poarte ca niște dușmani.

Ai putea să-i spui tatălui că atâția ani a terorizat-o, măcar bolnavă s-o lase să stea liniștită. Dacă are puțină urmă de umanitate în el, ar trebui să îl apuce puțin regretul. Dar la cum l-ai descris, ți-ai raci gura de pomană...

Învață din greșelile lor.