| dayanalove12 a întrebat:

Pe cat incepem scoala? Din cate am auzit incepem pe 1 Septembrie. E adevarat?crying. Daca vreti sa-mi spuneti si cum sunt vacantele. De exemplu, am auzit ca vacanta de iarna o sa fie de 3 saptamani. Cred ca ati inteles la ce ma refer. Multumesc. kiss

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.dreptonline.ro/......_2012.php, aici este tot ce te interesează!
Pa, pa.

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

S-a inventat Google! Scrie "structura anului scolar 2011-2012" si afli toate detaliile.

| Castorul a răspuns:

Anul scolar incepe pe 1 septembrie. Adica aia e data la care trebuie sa se duca profesorii la scoala sa faca hartogaraia, orarul si alte minuni.
NOI ELEVII incepem luni 12 septembrie happy
Cu vacantele sincer nu mai stiu cum sunt. Da, cea de Craciun e de 3 saptamani si o luam pe 23 Decembrie, dar de restul nu mai stiu.
Iar scoala se termina parca pe 22 Iunie sad

| Alice1122 a răspuns:

Anul scolar 2011-2012 nu mai incepe de pe 15 septembrie, elevii se vor prezenta in prima zi de scoala pe data de 12 septembrie. Cursurile anului scolar 2011-2012 se vor termina pe 23 iunie 2012.Regula va fi ca de acum incolo scoala sa inceapa intr-o zi de LUNI si sa se termine intr-o zi de VINERI.Vacantele vor fi mult mai rare – practic elevii vor avea, incepand din toamna, doar trei vacante fata de patru pana acum.

Semestrul I incepe luni, 12 septembrie 2011 si dureaza pana pe 23 decembrie 2011. Asta inseamna ca toate lucrarile si tezele semestriale trebuie sustinute de elevi pana la aceasta data. Pana acum semestrul I se incheia la sfarsitul lunii ianuarie.

Tezele din semestrul I se dau mai devreme, materia trebuie predata mai repede

Vacanta de Craciun incepe din 24 decembrie si dureaza pana pe 13 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea incepe din data de 16 ianuarie 2012 si pana pe 6 aprilie vor fi cursuri.

Vacanta de Paste incepe din 7 aprilie si tine pena pe 22 aprilie

Continua apoi scoala din 23 aprilie pana pe 22 iunie cand se incheie Semestrul al II-lea.Neschimbata ramane vacanta prescolarilor si a elevilor din clasele primare, care au in continuare pauza de o saptamana. Ca o noutate, saptamana dinaintea vacantei de primavara se va numi "scoala altfel". Nu se vor mai face ore, ci activitati sportive, lectii de gatit sanatos, cursuri de siguranta pe internet.

Vacanta de vara incepe din 23 iunie si tine pana pe 9 septembrie.Pe 10 septembrie va incepe anul scolar 2012-2013.

Vacanta de vara va fi, asadar, mai scurta cu o saptamana.

| nikol_8225 a răspuns:

Anul scolar 2011-2012 va cuprinde doua semestre, organizate astfel:

Semestrul I incepe luni, pe 12 septembrie 2011 si se incheie pe 23 decembrie 2011, incluzand o vacanta pentru clasele primare si gradinite, intre 22 si 30 octombrie. Vacanta de iarna se prelungeste cu o saptamana fata de anii trecuti, fiind cuprinsa intre 24 decembrie 2011 si 15 ianuarie 2012.
Semestrul al II-lea incepe luni, 16 ianuarie 2012 si se incheie pe 23 iunie. Vacanta de primavara incepe sambata, 7 aprilie 2012 si se incheie duminica, 22 aprilie 2012. Vacanta de vara este cuprinsa intre sambata, 23 iunie 2012 si duminică, 9 septembrie 2012

uite de unde am luat informatia: http://www.suntparinte.ro/stiri/4272-structura-anului-scolar-2011-2012
Funda?:O3

| Flöricicä a răspuns:

Iti zic eu cum sta treaba.Anul scolar:12 septembrie-22 iunie; Semestrul intai:12 sept.-23 decembrie; vacanta de iarna:24 decembrie-15 ianuarie(3 saptamani)Semestrul al doilea:16 ianuaruie-22 iunie(mai e si de ziua mea:(( )Vacanta primavara:7-22 aprilie; Vacanta vara:23 iunie-9 septembrie.Mai multe detalii ai pe http://mate.info.ro/News.aspx?ID=629.Stiu,e foarte trist.Nu ii inteleg deloc pe astia din ministru, frate.Ei oare nu se gandesc la elevi cand fac toate astea? Noi ne distram cel mai mult si cel mai bine vara si tocmai vacanta aia ne.o scurteaza? Ne distram si iarna dar sa fim seriosi, nu e mai bine sa stai dezbracat la mare decat imbracat cu 10 cojoace si 5 perechi de pantloni cu frica sa nu racesti ca dupa nu iesi din casa toata vacanta? Eu una zic ca era prefecta structura veche, pe cine deranja? Sa plans vreun elev ca nu e bine.Eu nu cred[-(.

| Adredemesconf a răspuns:

Salut!
Stai linistita! Anul acesta incepem scoala pe 12 septembrie.Se vorbeste in anii viitori sa incepem de la 1 septembrie, dar vom avea 3 saptamani vacanta pe Paste si 3 saptamani vacanta de Craciun (sincer mie nu-mi convinebig grin vreau mai multa vacanta vara decat de paste).Si nu o sa mai fie vacanta intre semestre ( crying ) si o sa terminam scoala si mai tarziuuu sad.Mi-e nici aici nu-mi convine sa stau intr-o camera cu aproape 30 de copii la 30-35 de grade celsius.Erau foarte bine asa vacantele, nu stiu care s-a trezita sa le schimbe!
O zi frumoasa!

| asjkldfg a răspuns:

Scoala o incepem pe 13 septembrie ca atunci cade lunisad! Si vacantele sigur o sa le aflii de la profesori :*

| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna. Scoala se incepe pe 12 septembrie.
Da, vacanta de iarna de 3 saptamani iar cea de paste de 1 saptamana.
Pup:*

| CeQe a răspuns:

Scoala incepe pe 12 septembrie.

| dayanalove12 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri kiss.

| RalucaFiore a răspuns:

Elevii din clasele de liceu terminale vor merge la şcoală doar 33 de săptămâni şi vor beneficia de patru săptămâni dedicate examenului de bacalaureat. Pentru ei, şcoala se va termina în 1 iunie 2012.

Pentru elevii de clasa a VIII-a, durata cursurilor este de 35 de săptămâni, una fiind alocată desfăşurării evaluării naţionale. Cursurile claselor a VIII-a se vor încheia în 15 iunie 2012.

Pentru restul elevilor, calendarul şcolar va fi structurat astfel: semestrul I începe în 12 septembrie 2011 şi ţine până 23 decembrie 2011. În perioada 22 – 30 octombrie 2011, elevii din clasele I-IV şi preşcolarii vor fi în vacanţă. Vacanţa de iarnă va fi din 24 decembrie până în 15 ianuarie, iar tezele din semestrul I se vor susţine până în 30 noiembrie.

Cel de-al doilea semestru debutează în 16 ianuarie şi se încheie în 22 iunie. Tezele se susţin până în 25 mai, iar vacanţa de primăvară se desfăşoară din 7 aprilie până în 22 aprilie. Mult aşteptata vacanţă de vară va începe în 23 iunie şi se va încheia în 9 septembrie. Nu vor fi organizate cursuri, în 1 decembrie (Ziua Naţională a României), 1 mai (Ziua Naţională a Muncii) şi în 4 iunie - a doua zi de Rusalii.

Pe lângă aceste schimbări, mai-marii ministerului au venit şi cu o altă idee: este vorba de o săptămână dedicată activităţilor curriculare şi extraşcolare, pe care au numit-o "Săptămâna altfel". În acest program vor fi incluşi toţi elevii, preşcolarii şi dascălii care nu participă la faza naţională a olimpiadelor şi concursurilor şcolare, şi care vor fi implicaţi în activităţi culturale, ştiinţifice, sportive, de voluntariat, caritate, relaţii de comunicare. Aceste activităţi vor fi organizate sub formă de ateliere, mese rotunde, dezbateri, campanii etc.

| ByankaLyana a răspuns:

Buna,Daya! Da, este adevarat.Scoala o sa o incepem pe 1 septembrie.Vacanta de iarna o sa fie de 3 saptamani, iar vacantade paste o sa fie de 3 saptamani.Scoala o sa o terminam pe 1 iunie. Funda te rog.Eu am vorbit cu diriga.Pa.

| sonnykid a răspuns:

Scoala o incepem pe 12 Septembrie
Si da, vacanta de iarna o sa fie de o luna si a de vara de 2 luni crying.
Sper ca ai inteles!

| misuu a răspuns:

Pai dar nu e corect noua ne ia 2 saptamani din vacanta de vara si la iarna pe langa cele 2 saptamani ne mai da 1 si cealalta saptamana unde e?>