| MeeeMeee a întrebat:

Pentru acei oameni carora le place Cultura Civica.Maine am testul initial. Si nu stiu deloc la civica, dar in fine va fi usor {cred}... Sunt in clasa a VIII-a si am o tema : de definit termenul democratie liberala. Am gasit pe net, dar sa fie ceva mai pe intelesul nostru, nu termeni politici si altele. Funda celui care reuseste sa imi dea un raspuns clar... Orice raspuns e bun.

Răspuns Câştigător
| IrinaVew a răspuns:

Am fost la olimpiada la cultura civica asa ca ai incredere : democratia este prin definitie modul prin care oamenii isi pot alege viata, fara a fi judecati pentru culoarea pielii, pentru limba pe care o vorbesc, dar mai ales, au drepturi egale, drepturi care cer asupra lor responsabilitati si oportunitati. FunditzZa?
?