| whocares5147 a întrebat:

Pentru cine a luat ceva de pe net din alta tara, percepe posta romana taxe suplimentare de transport? de ex platesti transportul produsului 10dolari cat e scris pe site, pe langa suma asta mai platesti ceva la posta?

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Taxa de transport, nu dar daca vine din afara Uniunii Europene si are valorea mai mare de 10$, te poate pune sa platesti nu stiu cat la suta. Eu am comandat de multe ori si am avut noroc ca nu m-au mai pus sa platesc nimic in plus, unele mai trec cu vederea.

| whocares5147 explică (pentru SaschaM):

Din america de ex, vreau sa iau de pe ebay si voiam sa stiu daca platesc ceva suplimentar fata de transportu care e trecut acolo, si cam cat la % din val produsului?

| SaschaM a răspuns (pentru whocares5147):

Daca valoarea e sub 10$, nu platesti nimic. Eu am comandat si de 50$ si nu mi-a cerut nimic in plus, am avut noroc. Cel mai bine cauta pe net posta vamala de care apartii si da-le un telefon sa-i intrebi cat la % e taxa. Du-te cu banii la tine cand ajunge si poate n-o sa-ti ceara.