| dannys a întrebat:

Peste cateva zile merg intr-o vacanta in alta tara la prieteni, eu nu fumez si au spus sa le aduc un cartus de tigari din Romania si intrebarea mea este pot cu avionul sa le duc in bagajul de mana mare un cartus de tigari?

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Poti sa le duci doua cartuse din ce stiam eu de persoana.

| dannys explică (pentru cristimihailov):

Asta stiam si eu dar daca mergi cu masina sau autocarul si nu stiam in cazul meu pentru un cartus daca pot trece cu el prin controlul de la aerport.

| int3l a răspuns:

Buna Dannys, daca te duci in spatiul comunitar (adica Uniunea Europeana, inclusiv UK pana in 2018) poti sa duci in bagaj pana la 2000 de tigarate (10 cartuse) de preferat totusi sa ai un bon fiscal la tine de unde le-ai procurat.

| dannys explică (pentru int3l):

Nu stiu daca cu 10 cartuse poti trece dar cu 1 sper sa pot.Si iti multumesc ca mi-ai amintit de bonul fiscal si pentru ala un cartus ca nu se stie la control ce se poate intampla