| Ruxiii a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva ce/care sunt "instantele comunicarii literare"?

Răspuns Câştigător
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Pai sa o luam cu inceputul:instantele comuicarii literare sunt "vocile" desemnate de autor sa povesteasca ceva(in cazul operei epice) respectiv sa prezinte continutul liric(in cazul operei lirice).
Instanta desemnata de autorul unei opere epice se numeste narator.Acesta poate sa fie:
-subiectiv-> atunci cand povesteste la persoana I,fiind in acelasi si personaj care participa direct la intamplari sau simplu martor.
-obiectiv, detasat si omniscient->atunci cand povesteste la persoana a III-a.

Instanta desemnata de autorul unei opere lirice sa prezinte continutul liric se numeste eu liric.
Marcile lexico-gramaticale ale eului liric sunt:
-forme verbale si pronominale de persoana I
-forme verbale si pronominale de persoana a II-a(marci ale stilului retoric)
-Vocative si interjectii
-exclamatii si interogatii retorice
puncte de suspensie(sugereaza o stare afectiva de tristete, nostalgie, uimire, dor...etc.)
Funda?

| AndreeeaDaniela a răspuns (pentru AndreeeaDaniela):

Corectez: Instanta desemnata de autorul unei opere epice sa prezinte actiunea se numeste narator.*.Imi cer scuze, nu am fost atenta.happy

2 răspunsuri:
| DiannaaMiha a răspuns:

Instanta comunicarii in textul liric este eul liric, iar in textul epic este naratorul