| eu009988 a întrebat:

Pot fi exmatriculat daca nu pot ajunge la examenele din semestrul I? Sunt student in anul I, semestrul I. As dori sa dau restantele in toamna si sa continui semestrul II, cu speranta ca voi lua toate examenele. Se poate?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai restante in anul 1, ramai repetent si pierzi facultatea.

| eu009988 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa trec in semestrul 2?

| Violleta2022 a răspuns (pentru eu009988):

Daca nu ai fost la scoala si nu ai dat nici un examen, nu cred ca mai esti student al facultatii respective.
Din cate stiu eu, daca ai restante si absente in primul an de facultate, pierzi facultatea.

| eu009988 explică (pentru Violleta2022):

Cati ani ai?

| zilog a răspuns:

La ce îti trebuie facutate uite că se poate și făra https://youtu.be/JVkqDAP7gAk

| eckblume a răspuns:

Citeste aici: http://www.fspub.unibuc.ro/student-fspub/ghid-de-scolaritate/ects
Nu stiu la ce facultate esti, dar cred ca nu vei face nr de credite ca sa treci anul. Mai bine vorbeste cu profesorii sa dai din timp macar cateva examene.

| eu009988 explică (pentru eckblume):

Multumesc! Crede-ma ca stiu materia, dar nu ma pot prezenta la examene din motive obiective...deci pot trece in semestrul II chiar daca in primul nu pot da examenele? Asta ma intereseaza, ma stresez happy

| eckblume a răspuns (pentru eu009988):

Mai bine suna la secretariatul facultatii sau trimite un mail cu intrebarea asta. Poti intreba si un profesor.
Cred ca depinde de fiecare facultate. Nu stiu exact daca mai poti trece in semestrul al II-lea.