| yooshi a întrebat:

Pot sa curăț lentila aparatului foto cu servetele de ochelari?happy

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Da, poti.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da. Dar e posibil să strici ceva - substanțele cu care sunt impregnate șervețelele de ochelari (alcoolul în principiu) e posibil să atace straturile de protecție ale lentilelor tratate ale obiectivului.
Există kit-uri speciale de curățat lentile - de exemplu ăsta: http://www.f64.ro/carl-zeiss-lens-cleaning-kit/p

| LPCTSTR a răspuns:

Eu zic sa nu risti cu servetelele, celuloza lasa mici urme foarte fine pe suprafata de sticla, recomandat este sa folosesti o laveta uscata si sa nu apesi sau sa freci tare.

| yooshi explică (pentru LPCTSTR):

La laveta ma refeream, gen credeam ca servetelul e aceeasi chestie ca si laveta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru yooshi):

Nup, servetelul este celuloza, care e mai dura decat fibrele textile din laveta care contin mai puțină.

| Yurisa a răspuns:

Nu. Incearca mai intai sa o clatesti cu apa. Nu stii ce micro-chestii se afla pe lentila nevazute cu ochiul liber si poti sa o zgarii! Incearca alta data sa o clatsti cu grija, doar cu apa si dupa sa stergi

| yooshi explică (pentru Yurisa):

Sa clatesc cu apa lentila obiectivului?

| Yurisa a răspuns (pentru yooshi):

Da, daca apesi cu un servetel prima oara orice ar fi pe lentila ar zgaria-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu condiția să ștergi și cu laveta pentru ochelari, altfel vor rămâne urme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu? happy