| Cosmin13455 a întrebat:

Pot sa existe si trilioane de planete in Caleea Lactee? un trilion insemnanad un miliard de miliarde?

4 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Un trilion e un milion de milioane, adica o mie de miliarde tongue

Estimarea numarului de planete este dificila si controversata, pentru ca nu putem sa vedem fiecare stea din galaxie si estimarile pe baza masei galaxiei totale nu sunt asa precise, si asta presupunand ca stelele ar avea cam cate planete are si soarele.

Luand in considerare toate disputele si controversele, numarul planetelor este intre 800 de miliarde si 3 trilioane, unele estimari ajungand chiar la 8 miliarde.

Răspuns utilizator avertizat
| Uxellodunon a răspuns (pentru Cosmin13455):

Da

| Cosmina361 a răspuns:

Pai, oamenii de stiinta au dat un numar aproximativ desi dupa parerea mea exista mult mai mult sau nimic si totul e doar o iluzie