| Sonia822 a întrebat:

Daca tin laptopul in priza permanent e mai bine sa-i scot bateria?

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Laptopul il bagi la incarcat cand ajunge acumulatorul la 20% si il scoti cand a terminat de incarcat. Nu il tii in priza din urmatoarele motive: scazi durata de viata a acumulatorului, prin incarcare acumulatorul degaja caldura care ti se duce o buna parte in laptop, automat nu ii faci bine nici lui si nici tie vis-a-vis de performanta (fiindca tinde sa incetineasca procesorul atunci cand caldura este prea mare). Daca chiar simti nevoia sa il tii permanent, iti recomand sa iti iei un UPS (sursa neinteruptibila de curent) si scoti acumulatorul din el si il lasi cu alimentatorul. Bafta!

| Sonia822 explică (pentru AlexMh):

Speta e asa: mi-am luat acum 2 ani un laptop, l-am tinut numai pe baterie. Dupa un timp a inceput sa se descarce f repede, si e nevoie de curent. Am vb cu un ``specialist`` care mi-a spus ca laptopurile se tin pe baterie doar in miscare, in rest SE SCOATE bateria din ele si se tin pe curent. Astept alti specialisti care sa-mi confirme/infirme cele spuse de specialistul nr.1

| AlexMh a răspuns (pentru Sonia822):

Subscriu la ce a spus gelu1970 mai jos. Cum am zis si eu mai sus, iti recomand neaparat un UPS fiindca laptopurile au protectie foarte proasta cand vine vorba de fluctuatii sau spike-uri de tensiune. Cum nu o sa mai ai acumulatorul in el, o sa-ti dea direct in placa de baza, sa nu mai vorbim de faptul ca daca lucrezi pe el vei pierde automat datele la care lucrai daca ti se ia curentul sau ti se restarteaza, plus ca in cazul in care ai HDD in el se poate defecta datorita capetelor nu se parcheaza in mod corespunzator. Numai bine!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scoate-i cablul de alimentare. E bine ca bateria sa-si faca acel ciclu de incarcare-descarcare.

| gelu1970 a răspuns:

In ideea că vrei să menajezi bateria, o scoți.
Însă odată la 10 zile, pune bateria și fă-i un ciclu de încărcare.
Dacă poți utiliza laptop conectat la priză, e ok. Ínsă o baterie nefolosită are și reversul...se deteriorează dacă nu e folosită. De aceea spun că e bine să o conectezi la o anumită perioadă de timp.

| Digikey a răspuns:

Laptopul are un circuit cu microprocesor care se ocupa de managementul bateriei.Lasa bateria acolo unde este, daca trebuia scoasa gaseai asta scrisa pe manualul de instructiuni.

| Alverto a răspuns (pentru Digikey):

Sincer, cine citește acel manual de instrucțiuni? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Socoate-i și tastatura... laughing. Glumesc, păi de ce nu scoți cablul? Dacă stai mereu în priză cu el probabil stai în aceeași poziție deci e mai comod să scoți cablul, nu? Nu-i bine să stea bateria mereu la încărcat deci, ori una ori alta cum zicea marele maestru Păunescu.